Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 01.05.2014

Polski rynek pracy bardziej dostępny dla cudzoziemców. Wchodzi w życie nowe prawo

1 maja wchodzi w życie nowe prawo, które zmniejsza liczbę formalności przy legalizowaniu pobytu cudzoziemców w Polsce. Łatwiej też będzie o załatwienie pozwolenia na pracę.

Obecnie pracodawca chcący zatrudnić cudzoziemca musi najpierw starać się dla niego o pozwolenie na pracę, a dopiero później o pozwolenie na pobyt. Od 1 maja to się zmieni - wyjaśnia Rafał Rogala, szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Jak zaznacza, dwie procedury - załatwienia pozwolenia na pobyt i pozwolenia na pracę będą połączone w jedną. Do tej pory cudzoziemiec starający się o pobyt czasowy musiał przedstawiać w urzędzie papiery potwierdzające, że legalnie wynajmuje mieszkanie.

Tutaj również nastąpi zmiana na korzyść cudzoziemców, zamiast umowy najmu mieszkania będzie wymagane jedynie określenie miejsca zamieszkania.

Łatwiej o przedłużenie pobytu
Ponadto cudzoziemcy będą mogli występować o pobyt czasowy na okres nie jak do tej pory 2, ale trzech lat.

Mniej restrykcyjnie przestrzegane też będą terminy przedłużania pobytu. Dotychczas cudzoziemcy musieli złożyć odpowiednie dokumenty najpóźniej 45 dni przed upływem ważności dotychczasowej karty pobytu. Od maja wniosek o przedłużenie pobytu, cudzoziemiec będzie mógł złożyć nawet w ostatnim dniu swojego legalnego przebywania w Polsce.

W Polsce coraz więcej pracowników spoza UE

Polscy pracodawcy coraz chętniej zatrudniają pracowników, którzy przyjeżdżają do nas spoza krajów Unii Europejskiej. Zwłaszcza w branżach, w których nie chcą pracować Polacy, czyli w budownictwie, przetwórstwie, przy pracach sezonowych.

Coraz więcej cudzoziemców spoza UE pracuje w Polsce >>>

Według danych MSZ w zeszłym roku zostało wydanych prawie 1,5 mln wiz, z czego 1/3 do pracy.
Najczęściej do prac sezonowych przyjeżdżają do Polski obywatele Ukrainy, ale również Wietnamu, Chin, Rosji i Białorusi.

IAR, awi