Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Grażyna Raszkowska 13.05.2014

Ubezpieczenia OC: rewolucyjne zmiany czekają kierowców

Po odszkodowanie z OC będzie można wystąpić do swojego ubezpieczyciela. Obecnie poszkodowany w stłuczce musi zgłosić szkodę do firmy, w której wykupioną polisę OC ma sprawca kolizji.
Obecnie odszkodowanie z OC wypłaca firma ubezpieczeniowa sprawcy wypadku.Obecnie odszkodowanie z OC wypłaca firma ubezpieczeniowa sprawcy wypadku.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • - Bezpośrednia likwidacja szkód została przegłosowana przez Polską Izbę Ubezpieczeń - mówił w PR 24 Marcin Tarczyński, analityk PIU./Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Tzw. bezpośrednią likwidację szkód przegłosowała Polska Izba Ubezpieczeń, do której należą wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Jednak termin wprowadzenia nowych regulacji nie jest jeszcze ustalony.

Dla klientów będzie to większa wygoda, ale powstaje też uzasadnione pytanie czy w związku z proponowanymi zmianami za OC nie będziemy musieli więcej zapłacić.

Jak jest obecnie

Teraz, kiedy jadąc swoim samochodem mamy stłuczkę nie ze swojej winy, aby dostać odszkodowanie lub naprawić swój samochód, powinniśmy zgłosić się do ubezpieczyciela OC sprawcy kolizji. Taki system funkcjonuje w większości krajów.

W praktyce oznacza to, że musimy ze sprawcą zdarzenia wymienić się danymi potrzebnymi  do uzyskania odszkodowania: numerem polisy i nazwą ubezpieczyciela. – W tym systemie jesteśmy skazani na firmę, której nie znamy i z którą nie mamy podpisanej żadnej umowy. Natomiast bezpośrednia likwidacja szkód daje nam prawo pójścia do swojego ubezpieczyciela - mówi Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń. Podkreśla przy tym, że OC jest obowiązkowe i takim pozostanie.

OC traktowane jak podatek

Kierowcy traktują OC, jako  obowiązkowy podatek, który trzeba zapłacić, jeśli ma się samochód. – Wybieramy najtańsze, bo „nic z tego nie mamy”, więc kierujemy się tylko ceną – wyjaśnia analityk PIU.

Natomiast sytuacja ta może się zmienić, gdy na rynku pojawi się bezpośrednia likwidacja szkód. – Może się wtedy okazać, że dla klienta nie tylko cena jest ważna, bo będzie on kupował produkt dla siebie, z którego w razie potrzeby sam skorzysta – wyjaśnia Marcin Tarczyński.  Będzie więc wybierał taką firmę ubezpieczeniową, która najszybciej i najlepiej naprawi mu samochód lub wypłaci odszkodowanie. Poza ceną zaczynie się też liczyć jakość obsługi, co dziś nie jest brane pod uwagę, bo to nie poszkodowany korzysta z polisy OC, którą wykupił.

Dla wielu i tak cena pozostanie najważniejsza

– Nawet po zmianach na pewno wielu kierowców stwierdzi, że nadal  interesuje ich tylko cena. W kupowaniu ubezpieczeń w Polsce cena odgrywa zasadnicza rolę – dopowiada Marcin Tarczyński

Jednak znajdzie się też wiele  osób, które zastanowią się, czy najtańsze ubezpieczenie oznacza najlepsze traktowanie wtedy, gdy musimy skorzystać z pomocy ubezpieczyciela.  – Może lepiej wybrać ubezpieczenie np. o 30 zł droższe, ale mieć poczucie, że jakość likwidacji szkody, kiedy dojdzie do stłuczki będzie lepsza – przekonuje analityk PIU.

gr