Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Małgorzata Byrska 20.05.2014

Wypłata gwarantowana zapewnia dziedziczenie środków z subkonta

Już w czerwcu pierwsi członkowie otwartych funduszy emerytalnych będą mogli się ubiegać o emerytury przewidziane dla osób, które osiagnęły wiek emerytalny mężczyzn.
Początek wypłat nowych emerytur już w czerwcu.Początek wypłat nowych emerytur już w czerwcu.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Najwcześniej ubezpieczeni, zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą się ubiegać o taką emeryturę w czerwcu, i to będą osoby urodzone w styczniu 1949 roku ‒ powiedziała w Radiowej Jedynce Ewa Bednarczyk z ZUS.(Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Będą to emerytury wypłacane z pierwszego filaru, ale w podstawie ich obliczenia znajdą się także środki z filaru drugiego.

‒ To jest takie świadczenie, które w podstawie obliczenia ma całość środków emerytalnych. Czyli i składkę pierwszo filarową, i składkę drugofilarową. O taką emeryturę można się ubiegać na wniosek. Najwcześniej ubezpieczeni, zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą się ubiegać o taką emeryturę w czerwcu, i to będą osoby urodzone w styczniu 1949 roku ‒ powiedziała w Radiowej Jedynce Ewa Bednarczyk z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kto jest uprawniony do tego świadczenia

Na taką emeryturę może przejść też kobieta, która wcześniej nie złożyła wniosku o emeryturę w swoim wieku emerytalnym i nigdy okresowej emerytury kapitałowej nie pobierała. Jej środki z OFE po 12 czerwca zostaną zapisane na subkoncie w ZUS i uwzględniane w wyliczeniu świadczenia. Z mężczyznami będzie trochę inaczej.

‒ Jeżeli mężczyzna po raz pierwszy wystąpi w czerwcu lub w lipcu o emeryturę w swoim wieku emerytalnym, to dla niego jeszcze nie ruszył suwak emerytalny, bo dla takich osób suwak będzie uruchomiony dopiero od listopada. A dla osób, które wcześniej kończyły wiek emerytalny, to 31 października środki byłyby przeniesione do ZUS, więc oczywiście w trybie indywidualnym środki są przenoszone na subkonto i uwzględniane w podstawie obliczenia takiej emerytury ‒ wyjaśnia  Ewa Bednarczyk.

Warunki dziedziczenia tej emerytury

Wnioskujący o takie emerytury będą mogli wskazać osoby uposażone, które w wypadku ich śmierci dostaną wypłatę gwarantowaną, czyli będą mogły dziedziczyć środki z subkonta.

‒ Warunki są takie, że śmierć nastąpi nie później niż 36 miesięcy od momentu, gdy po raz pierwszy emerytura została pobrana, ale ta emerytura w wieku emerytalnym przewidzianym dla mężczyzn to będzie kwota środków zewidencjonowanych na subkoncie, uwzględnionych w podstawie obliczenia takiej emerytury w wieku emerytalnym dla mężczyzn, pomniejszona o 1/37 tych środków, za każdy miesiąc w którym dana osoba pobrała emeryturę ‒ tłumaczy ekspertka ZUS.

Czy musi być zapis lub testament w sprawie dziedziczenia świadczenia

– W zasadzie można jako osobę uposażoną, do otrzymania takiej wypłaty gwarantowanej wskazać każdą osobę, ale jeżeli jest współmałżonek, a emeryt wskaże inna osobę niż pozostająca w kręgu najbliższych członków rodziny, to wtedy wymagana jest zgoda współmałżonka, na wskazanie takiej osoby jako osoby uposażonej ‒ wyjaśnia Ewa Bednarczyk z ZUS.

A w kręgu najbliższych są: dzieci własne, współmałżonka i przysposobione, wnuki, rodzeństwo, małżonek, czyli wdowa albo wdowiec oraz rodzice, w tym ojczym, macocha i osoby przysposabiające.

Jeśli nie zostaną wskazani uposażeni, do wypłaty gwarantowanej uprawniony jest współmałżonek pozostający z emerytem na dzień jego śmierci we wspólności majątkowej, a jeśli nie zostali wskazani uposażeni i nie ma współmałżonka ‒ to spadkobiercy emeryta.

Więcej na stronie www.zus.pl

Sylwia Zadrożna /mb

 

Podstawa prawna:

Ustawa z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz.U. nr 228, poz. 1507 z późn. zm.).

''