Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Borys 05.06.2014

Kosiniak-Kamysz: bezrobocie w maju wyniosło 12,5 procent

Stopa bezrobocia w maju wyniosła 12,5 procent. Dwumilionowe bezrobocie jest już za nami - poinformował minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak Kamysz.
Kosiniak-Kamysz: bezrobocie w maju wyniosło 12,5 procentGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak Kamysz (IAR): Bezrobocie w maju spadło do 12,5 procent
Czytaj także

Dodał, że liczba osób bezrobotnych spadła poniżej 2 mln osób do 1,993 mln.
Główny Urząd Statystyczny podał, że stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 13,0 proc. z 13,5 proc. w marcu.
Według metodologii Eurostatu stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w kwietniu br. wyniosła w Polsce 9,7 proc. wobec 9,8 proc. w marcu.

Pracę znajdują  młodzi

Minister nie kryje zadowolenia, że bezrobocie spada wśród najtrudniejszych z punktu widzenia rynku pracy grup takich jak osoby młode i osoby powyżej 50 roku życia.

Poniżej 2 mln osób bez pracy
W ocenie dr Grzegorza Baczewskiego, dyrektora departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan, spadek poziomu bezrobocia w maju oznacza, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy obniżyła się wyraźnie poniżej poziomu 2 mln.
- W ubiegłym roku, w tym okresie mieliśmy o cały 1 pkt proc. wyższą stopę bezrobocia, a liczba bezrobotnych wynosiła 2 176 tys., o ponad 180 tys. więcej niż teraz. To wynik nieco gorszy niż w 2011 r., ale biorąc pod uwagę, z jakim poziomem bezrobocia zaczynaliśmy ten rok, to tempo spadku może cieszyć. W maju bezrobocie rejestrowane zwykle maleje, jednak ten rok jest wyjątkowy, ponieważ spadki odnotowujemy od lutego - podkreśla.

Firmy będą zatrudniać

Według szefa resortu pracy, są duże szanse, że latem bezrobocie będzie poniżej 12 procent. Z ostatnich badań firmy Randstad wynika, iż liczba firm, które będą zwiększać poziom zatrudnienia, jest o 30 procent wyższa niż przed rokiem

Grzegorz Baczewski zaznaczył jednak, że pewnym zagrożeniem dla tego pozytywnego trendu jest utrzymująca się niepewność sytuacji gospodarczej za naszą wschodnią granicą. - Efekty tej niepewności ujawniły się w niższej wartości wskaźnika PMI, który obecnie utrzymuje się nieznacznie powyżej 50 pkt. To ciągle pozytywna wartość, jednak menedżerowie logistyki już nieco zrewidowali swoje dotąd bardzo optymistyczne przewidywania odnośnie wzrostu zatrudnienia - powiedział.

PAP, IAR, abo