Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Borys 13.06.2014

Grupy Azoty: Spółce nie grozi przejęcie przez Rosjan

Grupa Azoty jest zabezpieczona przed próbami wrogiego przejęcia - poinformował w czwartek prezes Grupy Azoty Paweł Jarczewski. Wyjaśnił, że gwarantuje to struktura akcjonariatu oraz mechanizmy zawarte w statucie spółki.
Zakłady Azotowe PuławyZakłady Azotowe Puławymateriały prasowe

- Grupa Azoty jest dobrze zabezpieczona przed próbą ewentualnego wrogiego przejęcia, co gwarantuje obecna struktura akcjonariatu oraz zawarte w statucie spółki mechanizmy zabezpieczające. Wszystko to daje pewność realizacji celów strategicznych spółki zapewniających integrację i konsolidację polskiej chemii w kolejnych latach - powiedział Jarczewski na konferencji podczas Kongresu Polska Chemia 2014 w Puławach.

Prezes dodał, że spółka jest na finalnym etapie aktualizacji strategii. - Gdzie oprócz wzrostu organicznego będzie też nacisk na dalsze akwizycje i przejęcia. Zamierzamy budować wartość spółki w oparciu o dalsze działania konsolidacyjne - powiedział.
Na pytanie, czy Grupa Azoty może podjąć współpracę z grupą Acron, odpowiedział: aby to rozwiązać, potrzebna jest jakakolwiek oferta, a taka nie padła.

Spółka strategiczna

Grupa Azoty na liście spółek o znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki - taki jest postulat związkowców. Przypominają go w związku z wykupem przez rosyjski Acron 20. procent akcji Azotów. Ministerstwo Skarbu twierdzi jednak, że obecne zabezpieczenia tarnowskiej spółki przed wrogim przejęciem są wystarczające.

SP ma kontrolę

Skarb Państwa ma 33 procent akcji Azotów, a dopóki resort skarbu będzie miał co najmniej 20 procent, nikt go nie przebije. Szef zakładowej Solidarności w tarnowskich Azotach Tadeusz Szumlański podkreśla jednak, że to nie wystarcza, bo statut spółki można zmienić. Przede wszystkim chodzi o to, by Skarb Państwa miał pakiet większościowy, powyżej 50 procent, chcielibyśmy, by było to zabezpieczenie ustawowe - zaznacza Tadeusz Szumlański.

Ministerstwo Skarbu uspokaja, że nie zamierza sprzedawać swoich akcji w Grupie Azoty, którą traktuje jako strategiczną dla polskiej gospodarki.

Rosjanin w radzie nadzorczej

Teraz jednak rosyjski Acron wprowadzi do rady nadzorczej Grupy Azoty swojego przedstawiciela. Zyska przez to dostęp do wielu informacji na temat funkcjonowania polskich zakładów chemicznych skupionych w Azotach, konkurujących z największymi światowymi firmami.

Wrogie przejęcie

Acron już dwa lata temu próbował przejąć tarnowską spółkę. Wtedy zablokowało to polski rząd, łącząc spółkę z Azotami w Puławach. Acron cały czas skupował jednak akcje i ma ich 20 procent.

Prezes Grupy Azoty: Spółce nie grozi przejęcie przez Rosjan

TVN24 Biznes i Świat/x-news

Ekspert uspokaja: Statut Azotów zabezpiecza je przed wrogim przejęciem

TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR, PAP, abo