Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 25.06.2014

KRUS: kiedy rolnik może liczyć na umorzenie składek

Zdarza się, że z powody różnego rodzaju zdarzeń losowych i związanych z nimi problemów finansowych rolnik nie jest w stanie zapłacić składki na ubezpieczenie społeczne. Na co w takim momencie może liczyć?
RolnikRolnikGlowimages.com
Posłuchaj
  • O ulgach w opłacania składek przez rolników mówiła na antenie Radiowej Jedynki w Porannych rozmaitościach Maria Lewandowska, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej w Centrali KRUS /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego radia/
Czytaj także

Artykuł 41. ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników przewiduje ulgi w opłacaniu składek.

- Przepis ten stanowi, że prezes KRUS albo upoważniony przez niego pracownik, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem zainteresowanego i na jego wniosek, uwzględniając jego możliwości płatnicze i stan finansów funduszu składkowego i funduszu emerytalno-rentowego, może odroczyć termin spłaty składek, rozłożyć płatności na raty albo umorzyć część lub całość zaległości składkowych – wyjaśnia Maria Lewandowska, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej w Centrali Kasy Społecznego Ubezpieczenia Społecznego.

Trzeba zacząć od złożenia wniosku

Jak dodaje, uzyskanie ulgi wymaga inicjatywy samego płatnika, ponieważ Kasa nie ma możliwości dokonywać takich działań w jego imieniu. Potrzebne jest zatem złożenie wniosku przez zainteresowaną uzyskaniem ulgi osobę.

Należy wykazać ważny interes ubezpieczonego

Lewandowska wyjaśnia, że złożenie wniosku to dopiero początek wszczęcia sprawy. Rolnik musi wykazać ważny interes ubezpieczonej osoby, wskazać, dlaczego doszło do zadłużenia w jego gospodarstwie i uzasadnić, że nie ma możliwości płatniczych.

Nie każda okoliczność będzie podstawą do umorzenia

Jak podkreśla Lewandowska, nie każda okoliczność jest podstawą do umorzenia składek. Innym rozwiązaniem jest rozłożenie zadłużenia na raty czy odroczenie terminu płatności.

Potrzebna dokładna dokumentacja

Wszystkie okoliczności wskazane przez rolnika muszą być dokładnie przez niego udokumentowane.

- Jako dowód dopuszcza się wszystko, co może się przyczynić do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem, czyli zeznania świadków, dokumenty, opinie biegłych, oględziny – mówi Lewandowska.

Nie ma granicy umorzenia

Każdy wniosek, jak dodaje Lewandowska, rozpatrywany jest przez KRUS oddzielnie i do każdej sytuacji stosowane jest indywidualne podejście.

Jak wyjaśnia Lewandowska, nie ma górnej ani dolnej granicy umorzenia składek, o jakie może ubiegać się rolnik ubezpieczony w KRUS.

Spłata zadłużenia w interesie rolnika

- Jedynie klęski żywiołowe takie jak huragany, powodzie, niszczące cały dorobek życia są uzasadnioną przesłanką do umorzenia całości zadłużenia. W innych przypadkach staramy się, żeby rolnicy, z opóźnieniem, po rozłożeniu na raty, spłacili zadłużenie. Jest to w ich interesie, ponieważ ma wpływ na dalsze prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników – podsumowuje Lewandowska.

Dariusz Kwiatkowski, awi