Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 25.06.2014

Dopłaty bezpośrednie: Polska negocjuje wysokość stawek z Unią

Płatność do hektara - nie mniejsza niż 184 euro za hektar. Tego chce strona polska w ramach negocjacji z Komisją Europejska dotyczących Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Marek SawickiMarek SawickiWikipedia/Radosław Drożdżewski
Posłuchaj
  • Minister rolnictwa Marek Sawicki o dopłatach bezpośrednich (IAR)
  • Minister rolnictwa Marek Sawicki o wysokości stawek dopłat bezpośrednich (IAR)
  • Minister rolnictwa Marek Sawicki o środkach dla właścicieli małych gospodarstw, którzy chcą zrezygnować z rolnictwa (IAR)
Czytaj także

To 2 euro więcej niż średnia wynikająca z unijnej propozycji. Ale minister rolnictwa, Marek Sawicki na konferencji prasowej podkreślił, że do tych pieniędzy chciałby dołożyć jeszcze 25 procent.
Według szefa resortu, pieniądze te miałyby zasilić głównie aktywnych rolników, których gospodarstwa po 2020 roku mogą być w pełni urynkowione i konkurencyjne.

Dla kogo dodatkowe pieniądze?
Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć także rolnicy gospodarujący w niekorzystnych warunkach, na przykład w górach (450 złotych do hektara). Resort rolnictwa przygotował także środki dla właścicieli małych gospodarstw, którzy chcą zrezygnować z rolnictwa. Mogą oni skorzystać z premii wynoszącej 120 procent należnych płatności bezpośrednich na okres programowania (do 2020 roku) wypłacanych jednorazowo. Warunek? Gospodarze muszą na trwałe zrezygnować z rolnictwa.
Do 11 lipca potrwają konsultacje społeczne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie dopłat bezpośrednich dla rolnictwa.

Trzy warianty dopłat bezpośrednich
Ministerstwo przygotowało trzy warianty dopłat bezpośrednich. W zależności od przyjętego rozwiązania, wysokość wsparcia może wynieść nawet 246 euro za hektar.
Konsultowane rozwiązania mają obowiązywać w Polsce od 2015 roku. Propozycje Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi można znaleźć na stronie internetowej resortu pod adresem www.minrol.gov.pl.

IAR, awi