Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 26.06.2014

GUS: bezrobocie spadło do 12,5 proc. w maju. Sprzedaż detaliczna wzrosła rdr

Główny Urząd Statystyczny podał, że w maju stopa bezrobocia wyniosła 12,5 procent. To informacja zgodna z prognozami ekonomistów. Natomiast sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 3,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku, a liczona miesiąc do miesiąca spadła o 2,7 proc.
PracaPracaGlow Images
Posłuchaj
  • Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki spodziewa się spadku bezrobocia (IAR)
  • Jarosław Janecki spodziewa się, że dynamika sprzedaży detalicznej okaże się słabsza niż w kwietniu (IAR)
  • Wiceprezes GUS Grażyna Marciniak podkreśla, że sytuacja na rynku pracy powoli się poprawia (IAR)
  • Wiceprezes GUS Halina Dmochowska: poprawiają się nastroje konsumentów (IAR)
Czytaj także

W kwietniu bez pracy było 13 procent Polaków. Natomiast przed rokiem, w maju 2013 roku, bezrobocie wyniosło 13,6 procent.

GUS: bezrobocie spada, a sprzedaż detaliczna rośnie >>>

Z danych GUS na koniec maja 2014 roku wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 166,7 tys. osób, o 5,7 tys. mniej niż w kwietniu 2014 roku i o 9,5 tys. mniej niż w maju 2013 roku.
Według stanu na koniec maja pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 95,9 tys. ofert pracy, podczas gdy przed miesiącem 102,0 tys., a przed rokiem 76,4 tys. W końcu maja urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 66,8 tys. osób.
Z danych na koniec maja 2014 r. wynika, że 266 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 22,8 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 5,1 tys. osób (przed rokiem odpowiednio: 457 zakładów, 32,8 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 6,4 tys. osób).

Sprawdziły się szacunki ekonomistów

Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki szacował, że bezrobocie na koniec ubiegłego miesiąca wyniosło około 12,5 procent. Według eksperta poprawa sytuacji na rynku pracy to nie tylko efekt sezonowy, ale też rosnącej skłonności do zatrudniania w średnich i większych przedsiębiorstwach.

Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, spodziewa się natomiast latem spadku bezrobocia nawet poniżej 12 proc.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

Realny wzrost sprzedaży detalicznej
GUS poinformował również, że sprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 4,3 proc. rdr.
Ekonomiści szacowali, że sprzedaż detaliczna w maju rdr wzrosła o 6,5 proc., a mdm wzrosła o 0,1 proc.

Jarosław Janecki spodziewał się, że dynamika sprzedaży detalicznej okaże się słabsza niż w kwietniu. Wówczas wskaźnik wzrósł o 8,4 procent rok do roku. Ekspert wyjaśniał, że gorsze dane będą częściowy wynikały z niższych niż przed rokiem cen żywności.

- Mniejsze wydatki na niektóre produkty żywnościowe będą sprawiały wrażenie, że sprzedaż detaliczna spadła, podczas gdy pozostaje ona na zbliżonym poziomie - mówił ekonomista.
Poza tym w maju prawdopodobnie Polacy kupili mniej samochodów. To efekt większej sprzedaży pojazdów na początku roku, kiedy kupując samochód "z kratką" można było uzyskać ulgi podatkowe.

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w maju wzrosły o 7,8 proc.

GUS podał ponadto, że nowe zamówienia w przemyśle na eksport w maju w ujęciu rok do roku wzrosły o 7,8 proc., po wzroście o 7,1 proc. w poprzednim miesiącu.
Nowe zamówienia na eksport w ujęciu miesięcznym spadły o 7,4 proc. Przed miesiącem zamówienia na eksport spadły o 3,5 proc. mdm.

IAR/PAP, awi