Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 07.07.2014

Przybędzie francuskich inwestycji w Polsce

Francuski biznes planuje zwiększyć inwestycje w Polsce. Francja jest trzecim pod względem wielkości inwestorem zagranicznym w naszym kraju, a także jednym z największych pracodawców.
Posłuchaj
  • Więcej inwestycji francuskich w naszym kraju - relacja Krystyny Prostak (IAR)
  • Bogusław Kowal z KPMG o inwestycjach francuskich firm w Polsce (IAR)
  • Bogusław Kowal z KPMG: francuscy przedsiębiorcy narzekają na infrastrukturę w Polsce (IAR)
  • Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński: Francja to bardzo zróżnicowany inwestor jeśli chodzi o branże (IAR)
Czytaj także

Zdecydowana większość z francuskich przedsiębiorców - blisko 90 procent - jest zadowolona z dotychczasowej obecności na naszym rynku - wynika z badania firmy doradczej KPMG i Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce.

Raport: Polska przyciąga zagranicznych inwestorów >>>
97 procent z nich poleciłoby nasz kraj jako miejsce do robienia biznesu innym zagranicznym firmom.
Najlepiej oceniana jest polska sytuacja gospodarcza. Dobrze jest oceniany jest także rynek pracy i otoczenie biznesowe.

Francuzi skarżą się na skomplikowane przepisy w Polsce
To co wymaga - w ich opinii - zmiany to infrastruktura i sektor publiczny - chodzi na przykład o niejasne przepisy, skomplikowany system podatkowy.
Z raportu wynika poza tym, że 64 procent francuskich firm obecnych na naszym rynku planuje w tym roku zwiększyć inwestycje w Polsce. Najczęściej chodzi o otwarcie nowego biura lub oddziału i zakładu produkcyjnego.
Obecnie w Polsce działa prawie 1,4 tys. firm z kapitałem francuskim, które - według szacunków KPMG - zatrudniają prawie 200 tys. ludzi. Jedna trzecia francuskich inwestycji to sektor przetwórstwa przemysłowego, na kolejnych miejscach są handel hurtowy i naprawa pojazdów - 17 proc., media i telekomunikacja - 13 proc., nieruchomości - 9 proc., finanse i ubezpieczenia - 8 proc., energia - 6 proc.
Inwestorzy zagraniczni lepiej postrzegają Polskę niż krajowi
Jak podkreśliło KPMG, żadna z ankietowanych na potrzeby raportu francuskich firm nie zadeklarowała wycofania się z Polski, a jedynie 3 proc. rozważało zmniejszenie zakresu inwestycji.
Raport potwierdza, że inwestorzy zagraniczni lepiej postrzegają Polskę niż krajowi - komentował wyniki wicepremier Janusz Piechociński. Przyznał, że raport jest kolejnym sygnałem mówiącym o niewydolności sektora publicznego w stosunku do innych sektorów polskiej gospodarki. Jej rynkowa część posadowiła się w realiach światowej gospodarki, a część ze sferą budżetową nie do końca - ocenił Piechociński.
Jak dodał wicepremier, nadwyżka handlowa, jaką Polska ma z Francją pokazuje drogę, którą w ciągu ostatnich 20 lat przeszła polska gospodarka. Jego zdaniem, wzrost w polskim handlu z UE został spowodowany spowolnieniem w ostatnich latach w relacjach z poradziecką Eurazją. Jak oświadczył Piechociński, dla niego celem na 2020 r. jest to, by po 50 proc. polskiego handlu przypadało na UE i resztę świata.
Z kolei w ocenie prezesa Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce Macieja Wituckiego, w najbliższej przyszłości priorytetem w relacjach gospodarczych będą inwestycje małych i średnich firm z obydwu krajów. Podkreślił też, że zadania Izby ulegają zmianie i coraz częściej zwracają się do niej polskie firmy, które chcą inwestować we Francji

IAR/PAP, awi