Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 17.07.2014

Rekrutacja. Zobacz najczęstsze błędy w szukaniu pracy i ich nie popełniaj

Z danych GUS wynika, że bezrobocie spada. Obecnie kształtuje się na poziomie 12,1 proc. Mimo to o pracę jest nadal trudno. Na brak odpowiednich kandydatów narzekają też sami pracodawcy. Często dzieje się tak z powodu nieumiejętnego starania się o pracę.
RekrutacjaRekrutacjaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O błędach popełnianych w czasie rekrutacji mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości Hanna Więcewicz, kierownik do spraw kariery w Manpower Group /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Kandydaci w czasie rekrutacji nie zawsze potrafią zaprezentować się od najlepszej strony.

- Jest problem ze „sprzedaniem” w czasie rekrutacji swoich umiejętności, kompetencji, sukcesów. To jest niezwykle ważne, żeby siebie pochwalić - zauważa Hanna Więcewicz, kierownik do spraw kariery w Manpower Group.

Jak dodaje, Polacy generalnie mają problem z identyfikacją swoich sukcesów, w przeciwieństwie np. do Amerykanów, którzy uczeni są tego od małego.

Rady z Internetu nie zawsze pomocne

Mimo że jest wiele kursów czy wzorów przygotowania CV i zachowywania się na rozmowie kwalifikacyjnej, nadal nie wszyscy kandydaci potrafią rozmawiać z potencjalnym pracodawcą.

- Nie zawsze rady, które znajdujemy w Internecie, czy różnego rodzaju książki, są właściwe – zauważa Więcewicz.

Brak przygotowania do rozmowy

Jak wyjaśnia ekspertka, do najczęstszych błędów popełnianych przez kandydatów w czasie rekrutacji, należy brak przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej, nieznajomość podstawowych faktów o pracodawcy, pracy, stanowisku.

Nieobecność na portalach społecznościowych
- Kolejnym błędem jest to, że kandydaci, mówimy zwłaszcza o stanowiskach menadżerskich, nie są dostępni na portalach społecznościowych. Tam przeniosła się rekrutacja, tam poszukują specjalistów headhunterzy, tam może czekać na nas oferta pracy – mówi Więcewicz.

Bierność w poszukiwaniu pracy

Ekspertka radzi ponadto, zwłaszcza pracownikom niższego szczebla z mniejszych miejscowości, odwiedzanie agencji pracy tymczasowej, rekrutacyjnych, udział w spotkaniach z konsultantami, a także wyjście do pracodawców, pojechanie do interesujących ich zakładów pracy, zostawienie w nich swojego CV czy bezpośrednią rozmowę z kierownikami. Chodzi o aktywne poszukiwanie pracy.

Niewykorzystywanie kontaktów
Ekspertka podkreśla, że ok 70 proc. ofert pracy to te na bazie net workingu, czyli kontaktów.

- Ważne jest to, żeby nie wstydzić się powiedzieć, że szukamy pracy ludziom z naszego otoczenia, nawet sąsiadowi, sklepowej czy fryzjerce, bo może okazać się, że to będzie właściwa droga do zdobycia pracy – radzi Więcewicz.

Krytykowanie pracodawców

Do popełnianych przez kandydatów w czasie rekrutacji błędów należy również krytykowanie pracodawców.

- Zdarza się, że osoby poszukujące pracy, wchodząc na spotkanie, źle nastawiają się do potencjalnego przełożonego, krytykują miejsce pracy – mówi Więckiewicz. - Wówczas wiadomo, że takie spotkanie nie zakończy się sukcesem – dodaje.

Obawa przed niespełnianiem wymagań

Oferty pracy są często tak sformułowane, że wyolbrzymiają wymagania stawiane kandydatom na dane stanowisko.

- Warto przesyłać swoje CV czy list rekrutacyjny również wtedy, gdy nie spełniamy wszystkich wymagań. Osoby, które tworzą dane ogłoszenie, nie zawsze muszą wiedzieć o konkretnej potrzebie biznesowej, mogą nie mieć pełnej informacji, stąd też te wymagania zawarte w ofercie mogą być bardzo wyśrubowane, a oczekiwania praktycznie nie do spełnienia – wyjaśnia Więcewicz. - Ostatecznie zaś pracodawca może zrezygnować z jakiegoś kryterium i zdecydować się na kandydata o mniejszych kwalifikacjach – dodaje.

Aleksandra Tycner, awi