Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 23.07.2014

Belka: NBP wywiązuje się ze swoich obowiązków. Sprawozdanie z działalności w 2013 roku

NBP zrealizował główne zadanie polityki monetarnej - mówił szef banku centralnego Marek Belka w Sejmie, prezentując sprawozdanie z działalności banku za ub.r. Podkreślał, że w Polsce należy wdrożyć regulacje, dzięki którym uodpornimy się na sytuacje skrajne.
Prezes NBP Marek Belka wygłasza sprawozdanie z ubiegłorocznej działalności Narodowego Banku PolskiegoPrezes NBP Marek Belka wygłasza sprawozdanie z ubiegłorocznej działalności Narodowego Banku PolskiegoPAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
  • NBP popełnił błąd za późno rozpoczynając cykl obniżek stóp procentowych uważa Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Banku w audycji Po pierwsze ekonomia Programu 1 / Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia /
Czytaj także

- Do połowy roku 2013 Rada Polityki Pieniężnej obniżała stopy procentowe, dostosowując ich wysokość do poziomu aktywności gospodarczej. Równocześnie został zachowany także ich dodatni poziom realny, czyli poziom po uwzględnieniu inflacji, co miało istotny, pozytywny wpływ na kształtowanie skłonności do oszczędzania w gospodarce - mówił w środę Belka.
Dodał, że przez ostatni rok stopy procentowe były utrzymywane na stabilnym poziomie, co sprzyjało racjonalnemu prowadzeniu działalności gospodarczej przez firmy.
- Nie spodziewam się deflacji w Polsce, rozumianej jako niekorzystny proces, zakłócający mechanizm kształtowania decyzji w gospodarce - podkreślił.
Sejmowa debata dotycząca wykonania budżetu za ubiegły rok >>>
- Działania NBP na rzecz stabilności systemu finansowego były prowadzone skutecznie, bo polski system finansowy funkcjonował i funkcjonuje stabilnie. Duża odporność banków na niespodziewane zaburzenia wynika z mądrych decyzji nadzorczych: w przeszłości Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego, będącego częścią NBP, a obecnie - Komisji Nadzoru Finansowego - dodał.
Nowelizacja ustawy o NBP
Odnosząc się do noweli ustawy o NBP, podkreślił, że Polska musi być przygotowana na sytuacje skrajne. - Umieć działać zapobiegawczo i budować arsenał wtedy, gdy nie trzeba go użyć - mówił. Wskazał, że na razie sformułowany jest tylko projekt założeń do tego projektu, a ostateczny kształt ustawy będzie zależał od parlamentu.
Dodał, iż ustawa o NBP z 1997 r. była tylko raz nowelizowana, w 2003 r. - Doświadczenia zebrane w ciągu kilkunastoletniego okresu jej obowiązywania i stosowania wskazywały na potrzebę aktualizacji jej przepisów oraz wprowadzenia zmian i dodania nowych regulacji. (...) proponowane zmiany w ustawie o NBP zmierzały do doprecyzowania zasad funkcjonowania NBP w ramach zapisów obecnej ustawy, ale przede wszystkim przygotowania polskiego systemu finansowego na sytuacje ekstremalne - podkreślił.

NIK pozytywnie oceniła wykonanie budżetu w 2013 roku >>>

Wskazał też na zapisy projektu, które budzą ostatnio duże zainteresowanie. Chodzi m.in. o przepisy dotyczące sprzedaży i kupna dłużnych papierów wartościowych, także poza operacjami otwartego rynku. - Najważniejszą przyczyną wprowadzenia do projektu ustawy propozycji nabywania i sprzedawania przez NBP papierów wartościowych poza operacjami otwartego rynku jest umożliwienie przede wszystkim odkupu skarbowych papierów wartościowych od Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) w transakcjach bilateralnych, poza operacjami otwartego rynku - wskazał.
"Polskiej gospodarce potrzebna RPP"
Belka przekonywał, że polskiej gospodarce potrzebna jest Rada Polityki Pieniężnej. - Potrzebujemy RPP z jej wachlarzem doświadczeń i poglądów na temat gospodarki i możliwością kształtowania oczekiwań inflacyjnych. Potrzebujemy prowadzenia polityki pieniężnej w ramach elastycznej polityki bezpośredniego celu inflacyjnego - powiedział w Sejmie Belka. Jego zdaniem te ramy pozwalają się rozwijać polskiej gospodarce.
Szef NBP tłumaczył też powody emisji nowych banknotów. - Celem modernizacji zabezpieczeń banknotów powszechnego obiegu jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w perspektywie kolejnych lat - mówił. Podkreślił, że produkcja banknotów z nowymi zabezpieczeniami jest tańsza niż tych ze starymi zabezpieczeniami.

Źródło: Sejm/x-news

PAP, awi