Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Borys 06.08.2014

Sawicki będzie rozmawiał z sieciami handlowymi ws. rosyjskiego embarga

Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że w czwartek spotka się z przedstawicielami sieci handlowych, by porozmawiać z nimi o wprowadzeniu na rynek polski i UE większej ilości polskich produktów w związku z rosyjskim embargiem na nasze owoce i warzywa.
Rozsądne zakupy, to jeden ze sposobów by nie odczuć skoku cenRozsądne zakupy, to jeden ze sposobów by nie odczuć skoku cenGlow Images/East News

- Zależy mi na tym, żeby sieci handlowe funkcjonujące w Polsce, w Europie, mogły w tych warunkach kryzysowych wprowadzić na rynek unijny więcej polskich produktów, więcej polskich owoców i warzyw. Mam nadzieję, że jakieś porozumienie w tej sprawie osiągniemy - powiedział w środę w TVN24 minister.

Minister będzie negocjować z sieciami handlowymi większą sprzedaż polskich jabłek

TVN24/x-news

Nowe rynki zbytu
Jak podkreślił, w odpowiedzi na rosyjskie ograniczenia w pierwszej kolejności rząd stara się pomagać producentom w znalezieniu nowych rynków eksportowych. Dopiero w dalszej kolejności mają być używane instrumenty takie jak wycofanie z rynku, przeznaczenie produktów na cele nieżywnościowe czy utylizacja.
Eksperci z grupy powołanej w resorcie rolnictwa przedstawią w czwartek w Brukseli informację o rynku owoców i warzyw w Polsce. Sawicki poinformował, że spotyka się z grupą jeszcze w środę wieczorem. Jak podkreślił, po jej powrocie z Brukseli będzie chciał zwołać międzyresortowy zespół, który ma wypracować działania ws. rosyjskich ograniczeń.

Czy będą rekompensaty?

Komisja Europejska nie wyklucza przyznania polskim producentom owoców i warzyw rekompensat za straty z powodu embarga. Rzecznik KE ds. zdrowia Frederic Vincent zastrzegł jednak, że najpierw KE przeanalizuje wniosek polskich władz i sytuację na rynku.
W poniedziałek Sawicki mówił, że wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie rekompensat może być złożony na przełomie sierpnia i września.
Minister zwraca uwagę, że wartość sprzedaży sektora owoców i warzyw objętego embargiem może wynieść w efekcie ok. 500 mln euro. Informacja w tej sprawie została wysłana do komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Komisji Europejskiej Daciana Ciolosa pod koniec lipca.

Rosyjskie embargo
Od 1 sierpnia Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Rossielchoznadzor) wprowadziła "czasowe ograniczenie wwozu do Rosji z Polski" owoców i warzyw - m.in. świeżych jabłek, gruszek, wiśni, czereśni, nektaryn, śliwek i wszystkich odmian kapusty (w tym białej, pekińskiej, czerwonej, brukselki). Zakaz dotyczy też polskiej produkcji warzywno-owocowej, wwożonej do Rosji z państw trzecich. Rossielchoznadzor poinformował, że zakaz wprowadzono w związku z "systematycznym naruszaniem przez stronę polską międzynarodowych i rosyjskich wymogów fitosanitarnych przy dostawach polskiej produkcji roślinnej do Rosji".
PAP, abo