Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 07.08.2014

KRUS: sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy rolniczej

Lato to gorący czas dla rolników. Żniwa i nasilenie innych prac w polu powoduje, że częściej słyszymy o wypadkach.
RolnikRolnikGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O wypadkach przy pracy rolniczej latem mówiła Renata Bielecka z Biura Prewencji i Rehabilitacji KRUS /Elżbieta Mamos, naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

- Statystyki, które prowadzi Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, nie dowodzą, że wypadków w okresie żniw jest więcej – mówi Renata Bielecka z Biura Prewencji i Rehabilitacji KRUS. – Latem, tak jak i w czasie całego roku, wśród wypadków odnotowywanych przez KRUS  najczęstszymi są upadki osób, potem wypadki z udziałem maszyn i urządzeń, a także pogryzienia i uderzenia przez zwierzęta – dodaje.

Należy pamiętać o prewencji

Ekspertka przypomina o zasadach prewencji, o których każdy rolnik pracujący w polu czy w gospodarstwie powinien pamiętać.

- Przede wszystkim, jeśli chodzi o zapobieganie upadkom osób w gospodarstwach rolnych, to w ciągu całego roku rolnicy powinni pamiętać o stosowaniu właściwego obuwia na protektorowanej podeszwie, które ogranicza ryzyko potknięć i upadków. Drugi bardzo istotny element to jest ład i porządek. Szczególnie w okresie wakacji, kiedy w gospodarstwie przebywają dzieci i inne postronne osoby, ważne, żeby wszystko znajdowało się w odpowiednim miejscu i nie stanowiło zagrożenia dla ludzi pracujących w gospodarstwie. Ważne jest również stosowanie odpowiednich drabin, podestów do pracy na wysokości. Rolnicy muszą również pamiętać, że maszyn w gospodarstwie mogą używać tylko osoby dorosłe, sprawne, zdrowe. W żadnym wypadku nie wolno do pracy z maszynami, ciągnikami dopuszczać dzieci czy osób chorych, niepełnosprawnych  – radzi Bielecka.

Wpływ pogody

Wpływ na zachowanie ludzi oraz liczbę wypadków może mieć również pogoda.

- Upał na pewno wpływa na stan psychofizyczny. Dobra pogoda powoduje też spiętrzenie prac i co za tym idzie pośpiech w ich wykonywaniu, co może prowadzić do tragicznych pomyłek, skutkujących wypadkami zdarzeń. Ważne jest, mimo dużej ilości prac, żeby robić przerwy w pracy, odpoczywać, chronić ciało, głowę przed oddziaływaniem wysokiej temperatury – mówi Bielecka.

Liczba wypadków spada

Jak dodaje ekspertka, rolnicy są coraz bardziej świadomi i stosują w swoich gospodarstwach z większą odpowiedzialnością zasady ochrony zdrowia i życia. Przekłada się to na mniejszą ilość wypadków, które zgłaszane są do KRUS.

- W ciągu ostatnich pięciu lat jest ich ok. 13 proc. mniej. Spada również liczba odnotowanych wypadków śmiertelnych, w ostatnich latach odnotowano ich o 20 proc. mniej – mówi Bielecka. – Patrząc zaś na cały okres, od kiedy KRUS gromadzi dane o wypadkach, czyli od początku swojej działalności, ich liczba zmniejszyła się trzykrotnie.

Elżbieta Mamos, awi