Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 20.08.2014

Produkcja przemysłowa rośnie, ale wzrasta też niepewność

Wzrost jest, ale sytuacja geopolityczna może wszystko zmienić - komentuje Piotr Kuczyński, główny analityk firmy Xelion, najnowsze dane o produkcji przemysłowej, która wzrosła w lipcu o 2,3 procent.
Produkcja przemysłowa rośnie, ale wzrost gospodarczy hamuje.Produkcja przemysłowa rośnie, ale wzrost gospodarczy hamuje.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Według Piotra Kuczyńskiego, głównego analityka firmy Xelion, mamy wzrost gospodarczy, ale sytuacja geopolityczna może wszystko zmienić. /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

– To wynik lepszy od prognoz, które mówiły o wzroście w okolicach 2,2 procent – ale jest to różnica kosmetyczna - komentuje Piotr Kuczyński, główny analityk firmy Xelion.

GUS: produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 2,3 proc. Jest lepiej, ale gorzej

– Wzrost ten jest nieduży - chociaż w porównaniu z poprzednimi danymi za czerwiec, kiedy produkcja przemysłowa wzrosła o 1,7 proc., wynik ten jest lepszy – dodaje.

– W kolejnych miesiącach powinno być lepiej, ponieważ rozpędzają się programy z wykorzystaniem budżetu unijnego na lata 2014-2020, ale również budżet powinien inwestować - gdyż ma oszczędności i tym samym takie możliwości – a to dzięki reformie OFE, ocenia ekspert.

Sytuacja geopolityczna może wszystko zmienić

– Nawet Bundesbank powiedział ostatnio, że w Niemczech może nastąpić spowolnienie gospodarcze. To jest normalne, w sytuacji kiedy przedsiębiorcy zaczynają się czegoś bać lub niepokoić – wówczas przestają inwestować – a wtedy gospodarka siada – uważa Kuczyński.  Dziś nie wiemy, jak rozwijać się będzie rosyjsko-ukraiński konflikt - a od tego, zdaniem eksperta, wiele zależy.

Zdaniem Piotra Kuczyńskiego, rosyjskie embargo na polską żywność ma na razie niewielki wpływ na naszą gospodarkę. Jednak będzie gorzej, jeśli sankcje się zapętlą – Polska wprowadzi embarga wobec Rosji , a Rosjanie przestaliby importować wszystkie towary z naszego kraju – w  sumie jest to ponad 30 mld złotych – czyli 2 proc. naszego PKB.

– Najgorsze jest to, że nastroje przedsiębiorców się psują. Tym samym spada nie tylko skłonność do inwestowania, ale również do zatrudniania – dodaje ekspert.

Prognozy wzrostu PKB mogą niepokoić

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński mówi, że wzrost PKB w całym roku wyniesie 3 procent. Analizując dane z pierwszego kwartału, kiedy wzrost PKB wyniósł 3,3 proc. oraz drugiego – wzrost o 3,2 proc.,  zdaniem eksperta  oznacza to, że w kolejnych musi nastąpić spowolnienie.

Co ze stopami?

Zdaniem Piotra Kuczyńskiego, Rada Polityki Pieniężnej już dawno powinna obniżyć stopy procentowe. Jednak przez tzw. aferę taśmową trochę boi się tego zrobić. Tak naprawdę obniżka stóp procentowych pomogłaby całej gospodarce - czyli całemu społeczeństwu.  Zdaniem niektórych ekspertów stopy procentowe należy obniżyć nawet o 1 punkt procentowy.

Dominik Olędzki