Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 26.08.2014

Rośnie liczba wniosków o zwrot kosztów leczenia za granicą. NFZ nie płaci

Do Narodowego Funduszu Zdrowia wpłynęło 81 wniosków o zwrot kosztów leczenia za granicą - poinformowała IAR rzecznik NFZ Agnieszka Gołąbek. Jak jednak dodaje, w związku z brakiem krajowych przepisów wprowadzających dyrektywę transgraniczną, na razie nie ma podstaw prawnych do zwrotu kosztów leczenia poza granicami kraju.
Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia w WarszawieCentrala Narodowego Funduszu Zdrowia w WarszawiePAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
  • Do Narodowego Funduszu Zdrowia wpłynęło 81 wniosków o zwrot kosztów leczenia za granicą, o jakie zabiegi chodzi, informuje rzecznik NFZ Agnieszka Gołąbek. /IAR/.
Czytaj także

Chociaż dyrektywa o transgranicznej opiece zdrowotnej weszła w życie w październiku ubiegłego roku, Polska nadal nie przyjęła przepisów wdrażających unijne prawo.

Jutro w sejmie odbędzie się drugie czytanie projektu, który umożliwi zwrot kosztów leczenia w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

81 wniosków na kwotę 1,9 mln zł

Łączna kwota poniesionych przez pacjentów wydatków na to leczenie to 1,9 mln zł.

Agnieszka Gołąbek wyjaśniła, że w większości przypadków chorzy domagali się zwrotu poniesionych kosztów za zabiegi usunięcia zaćmy.

Pozostałe wnioski dotyczyły różnego rodzaju świadczeń z zakresu okulistyki, onkologii, ortopedii, laryngologii i neurochirurgii.

Do 12 sierpnia w 11 przypadkach pacjenci wystąpili na drogę sądową w sprawie zwrotu kosztów leczenia za granicą. W czerwcu zapadł jeden wyrok nakazujący NFZ zwrot pieniędzy za zabieg usunięcia zaćmy. Fundusz się odwołał, więc wyrok nie jest prawomocny.

IAR, jk