Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 02.09.2014

Znajomość języków obcych to konieczność. Ile kosztuje ich nauka?

Otwarcie europejskich granic i zagranicznych rynków pracy powoduje, że Polacy coraz chętniej uczą się języków obcych. Taka nauka wymaga czasu, pieniędzy i motywacji.
Znajomość języków obcych to konieczność. Ile kosztuje ich nauka? Glow Images/East News
Posłuchaj
  • O nauce języków obcych mówiły w radiowej Jedynce, w audycji Po pierwsze ekonomia, Joanna Dębek, rzecznik MEN, Danuta Ostaszewska, lektor i metodyk ze Szkoły Języków Obcych Lingwista i Aleksandra Kolanus z agencji pracy Randstad /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Od lat język angielski króluje wśród  języków obcych, których uczą się Polacy. Potwierdzają to dane Ministerstwa Edukacji Narodowej.

- W jednym roku szkolnym, patrząc na uczniów wszystkich szkół w Polsce, języka angielskiego jako obowiązkowego uczyło się ponad 4 600 tys. osób - mówi Joanna Dębek, rzecznik MEN.

Na drugim miejscu był w polskich szkołach język niemiecki i wybierało go do nauki 1 700 tys. uczniów.

Liczy się intensywność

Nauka nowego języka zawsze wymaga czasu, choć nie zawsze musi być to czas długi, uważa Danuta Ostaszewska, lektor i metodyk ze Szkoły Języków Obcych Lingwista.

- Jak długo należy się uczyć języka obcego, nie zależy od lat nauki, raczej od jej intensywności. Około 300 godzin nauki klasowej i praca w domu umożliwi nam porozumiewanie się w sposób dosyć swobodny – mówi Ostaszewska.

Koszty nauki języka obcego

Osiągnięcie płynności w porozumiewaniu się w języku obcym kosztuje minimum 10 tys. zł, twierdzi Ostaszewska.

Motywy szlifowania języków obcych

Ekspertka ze Szkoły Języków Obcych Lingwista uważa, że kiedyś motywy, jakimi kierowaliśmy się, podejmując naukę, były nieco inne niż obecnie.

- Zainteresowanie językiem angielskim dawniej było związane z poczuciem potrzeby kontaktu ze światem, a obecnie język angielski jest narzędziem, które jest konieczne w życiu codziennym, a przede wszystkim w pracy – wyjaśnia Ostaszewska.
Tę motywację i konieczność potwierdza Aleksandra Kolanus z agencji pracy Randstad.
- Większość naszych klientów są to firmy międzynarodowe, gdzie warunkiem koniecznym jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego, umożliwiająca swobodną komunikację zarówno e-mailową, jak i telefoniczną, więc jest ona weryfikowana właściwie na każdej rozmowie rekrutacyjnej – mówi Kolanus.
Pracodawcy pomagają w nauce
Polacy sami inwestują w naukę języków obcych, ale wspomagają ich także pracodawcy.
- To może być dofinansowanie do nauki języka angielskiego bądź firma oferuje kursy doszkalające. Jest możliwość wyboru dowolnego języka, jaki może być wykorzystywany w pracy – informuje Kolanus.
Polacy chętnie uczą się języka angielskiego i innych języków obcych. Ciągle jednak pod względem znajomości języków obcych nie wypadamy najlepiej w Europie. Zaledwie co piąty Polak między 25 a 64. rokiem życia deklaruje biegłą znajomość jakiegokolwiek języka poza ojczystym.

Na świecie najbardziej popularnym językiem jest właśnie angielski. Pozostałe przydatne języki to chiński, hiszpański czy arabski.

Elżbieta Mamos, awi