Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 05.09.2014

Polska wolna od GMO? Rząd chce uchwalić prawo, które to zmieni

Koalicja Polska wolna od GMO, pod koniec sierpnia, złożyła do Marszałek Sejmu Ewy Kopacz pismo, dotyczące rządowego projektu nowelizacji ustawy o organizmach genetycznie modyfikowanych, który ma być czytany w Sejmie w najbliższym czasie.
Polska wolna od GMO? Rząd chce uchwalić prawo, które to zmieniGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Dlaczego Koalicja "Polska wolna od GMO" protestuje przeciwko nowelizacji ustawy o GMO mówi w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki Paweł Połanecki z Koalicji
Czytaj także

Jak wyjaśnia Paweł Połanecki z Koalicji przedłożona obecnie wersja projektu zawiera niestety regulacje umożliwiające zamierzone uwolnienia GMO do środowiska.

Są zarzuty formalne….

W ocenie rozmówcy, projekt, który znalazł się w Sejmie różni się diametralnie od tego, który był przedstawiony do konsultacji społecznych. - Nie podoba nam się sposób w jaki ta ustawa została przedłożona przez rząd pod obrady Sejmu. Zostały pominięte konsultacje społeczne – mówi Paweł Połanecki.

I merytoryczne

Gość zwraca uwagę na zapisy o zamierzonym uwolnieniu roślin transgenicznych do środowiska. - Zamierzone uwolnienie to planowane dokonywanie czynności, które zmierzają do tego, że bez żadnych zabezpieczeń można uwalniać organizmy transgeniczne do środowiska – wyjaśnia gość.

Polski rząd deklaruje, że nie będzie pozwalał uprawiać roślin modyfikowanych genetycznie na terenie naszego kraju. Jest to sprecyzowane w tzw. ramowym stanowisku Polski wobec GMO. - W takiej sytuacji logiczne jest, aby w rozdziale, która reguluje zasady zamierzonego uwolnienia był wyraźny zapis o zakazie upraw roślin transgenicznych i zakaz wprowadzania do obrotu takich roślin – uważa rozmówca.

Jak podkreśla Paweł Połanecki taka nowelizacja ustawy może być źródłem dużych problemów.

GMO w Europie

W Europie najwięcej upraw GMO jest w Hiszpanii, Rumunii, Czechach i na Słowacji.

Krajami wolnymi od GMO jest zaś Francja, Niemcy, Austria, Węgry i częściowo Włochy. Te kraje mają odpowiednie ustawy. W Polsce jest tylko rozporządzenie. - Z naszych badań wynika, że to rozporządzenie nie działa i tylko 3 proc. powierzchni upraw jest kontrolowane. Na tej podstawie nie można powiedzieć, że Polska jest krajem wolnym od GMO, szczególnie, że nie ma zakazu wprowadzania takich roślin do obrotu – dodaje.

Trzecie czytanie rządowego projektu nowelizacji  ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw planowane jest podczas pierwszego, wrześniowego posiedzenia Sejmu.

Hanna Uszyńska, abo

tagi: GMO