Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 10.09.2014

Randstad: więcej firm w Polsce chce zatrudniać

Firmy chcą zatrudniać nowych pracowników. Jak wynika z badania Instytutu Randstad i TNS Polska, podniesienie zatrudnienia przewiduje 29 procent z nich.
Ogłoszenie o pracęOgłoszenie o pracęGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Katarzyna Gurszyńska z Randstad: więcej firm chce zatrudniać pracowników (IAR)
  • Katarzyna Gurszyńska z Randstad: pozytywnego nastawienia pracodawców do zwiększania zatrudnienia nie ograniczają też zapowiadane zmiany w prawie pracy (IAR)
Czytaj także

Spośród tysiąca badanych przedsiębiorców 2/3 ocenia, że ich kondycja jest dobra lub bardzo dobra. - Mimo więc, że koniec lata przyniósł ostudzenie wiary w dalszą poprawę sytuacji gospodarczej kraju, to nie wpływa to na zmianę planów pracodawców co do rozwoju ich firm - podkreśla Katarzyna Gurszyńska z Randstad.
Największe zainteresowanie zatrudnianiem nowych pracowników występuje w firmach większych, liczących przynajmniej 250 pracowników.

Zmiany w prawie pracy nie ograniczą zatrudnienia
Badanie Randstad i TNS OBOP wykazało również, że pozytywnego nastawienia pracodawców do zwiększania zatrudnienia nie ograniczają też zapowiadane zmiany w prawie pracy. Chodzi o ustanowienie limitu czasowego maksymalnej dopuszczalnej długości umów na czas określony i wydłużenie okresów wypowiadania tych umów. Według pracodawców zmiany wpłyną na zwiększenie rotacji ale nie na ograniczenie poziomu zatrudnienia.
Badanie wykazało też, iż najbliższe miesiące tylko dla bardzo niewielkiej grupy pracowników będą czasem podwyżki pensji. Zdecydowana większość firm nie planuje żadnych zmian w poziomie wynagrodzeń.

"Firmy czują poprawę sytuacji gospodarczej"

Obecny podczas prezentacji wyników badania minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz nie krył zadowolenia z optymizmu przedsiębiorców. - To, że 29 proc. firm zapowiedziało wzrost zatrudnienia, jest bardzo optymistyczne, szczególnie biorąc pod uwagę trudną sytuację na Wschodzie - mówił.

Członek zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Monika Piątkowska oceniła, że rekordowy odsetek pracodawców planujących zatrudniać jest najlepszym dowodem na to, że firmy czują poprawę sytuacji gospodarczej. - Optymizm widać również wśród inwestorów PAIiIZ. Agencja obsługuje aktualnie 170 projektów, które mogą stworzyć blisko 37 tys. miejsc pracy, czyli o 5 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2013 r. - wskazała.
Autorzy raportu podkreślili, że jeśli chodzi o plany związane z poziomem zatrudnienia, gorzej prezentują się firmy działające we wschodniej Polsce. Jedynie 23 proc. z nich planuje zwiększenie zatrudnienia, a 20 proc. bierze pod uwagę cięcie etatów.
Nie ma co liczyć na podwyżki
W najbliższym półroczu większość pracowników nie powinna liczyć na podwyżki, szczególnie z firm z centralnej Polski. Z ankiety wynika, że 75 proc. przedsiębiorców chce pozostawić pensje na obecnym poziomie, podwyżki planuje 19 proc., a cięcia 2 proc. W przypadku firm z regionu centralnego wynagrodzenia na obecnym poziomie chce pozostawić 81 proc. firm.

Manpower: tylko ok. 13 procent firm w Polsce chce zatrudniać. Zobacz, które >>>

Iwona Wolkowicz, ekspert Manpower: największy wzrost zatrudnienia planuje branża transportowa.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR/PAP, awi