Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 24.09.2014

UE: walka z bezrobociem, a budżet na 2015 rok

Podczas gdy bezrobocie pozostaje jednym z głównym problemów Wspólnoty, kraje członkowskie chcą ograniczyć przyszłoroczny budżet Unii właśnie w zakresie działań na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Odbędą się konsultacje w tej sprawie między Parlamentem, Radą i Komisją Europejską.
Czy Urzędy Pracy zawsze pomagają bezrobotnym?Czy Urzędy Pracy zawsze pomagają bezrobotnym?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Kraje członkowskie chcą ograniczyć przyszłoroczny budżet Unii właśnie w zakresie działań na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, relacja Magdalena Skajewska, Bruksela (IAR)
Czytaj także

Dzień wcześniej problem ten poruszono podczas debaty Polskiego Radia oraz EURANET+ , która odbyła się w europarlamencie.

Kraje członkowskie chcą ograniczyć budżet na rok 2015 w porównaniu z wcześniejszą propozycją Komisji Europejskiej. Najbardziej ucierpieć mają inicjatywy związane z tworzeniem nowych miejsc pracy. Zdaniem europosłanki Krystyny Łybackiej część państw członkowskich ma do tego problemu po prostu złe podejście. - Traktują walkę z bezrobociem jako koszty, a nie tymczasem to jest inwestycja - powiedziała europosłanka podczas debaty.

Brak dobrych pomysłów
Europoseł Krzysztof Hetman podkreśla z kolei, że to nie wielkość środków stanowi główny problem. - Nie jest 'clue' sprawy w pieniądzach, tylko w pomysłach jak te pieniądze wydać - powiedział. Dotyczy to chociażby projektów wykorzystania funduszy na tzw. Gwarancję dla Młodzieży, za które odpowiedzialne są państwa członkowskie.
Andrzej Adamczyk z Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego uważa jednak, że i to może nie wystarczyć. "To co jest istotne to jest polityka i gospodarcza państwa, która prowadzi do tworzenia miejsc pracy za pomocą projektów nie jesteśmy w stanie w sposób trwały zwalczyć bezrobocia" - powiedział Adamczyk.
Obecnie bez pracy jest około 25 milionów Europejczyków.
IAR, abo