Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Małgorzata Byrska 02.10.2014

Konkurs „Konto dla klienta ZUS" ‒ czyli emerytury na konto

Celem kampanii, której dotyczy konkurs na opracowanie strategii i przeprowadzenie kampanii marketingowej, jest zachęcanie klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do zakładania kont bankowych, i tym samym odbieranie świadczeń w formie bezgotówkowej.
Darmowe powinny być również:  obsługa karty i wypłaty w bankomatach.Darmowe powinny być również: obsługa karty i wypłaty w bankomatach.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Uczestnikami konkursu mogą być banki i holdingi bankowe. A przygotowane przez te instytucje oferty dla świadczeniobiorców muszą być bezpłatne ‒ wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz z centrali ZUS. (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Co prawda ubankowienie emerytów i rencistów z roku na rok rośnie, to jednak wciąż mamy sporo do zrobienia ‒ mówi Wojciech Andrusiewicz z centrali ZUS.

‒ W 2005 roku było to 44,5 proc. osób, które korzystały z kont bankowych przy odbiorze świadczeń.  Dzisiaj mamy do czynienia z 66,5 proc. osób, które korzystają z rachunków bankowych, odbierając swoje emerytury i renty. Wciąż blisko 40 proc. emerytów i rencistów odbiera świadczenia drogą tradycyjną, czyli za pośrednictwem listonosza – dodaje ekspert.

Czego obawiają się emeryci i renciści…

Czego najczęściej obawiają się świadczeniobiorcy? Przede wszystkim opłat za prowadzenie konta, tego że co miesiąc będą musieli wypłacać jakąś określoną kwotę pieniędzy.

… a jakie mogą mieć korzyści

Tymczasem korzyści z otrzymywania świadczenia drogą elektroniczną jest wiele. Przede wszystkim to bezpieczeństwo samych świadczeniobiorców.

‒ Osoby pobierające świadczenia stanowią grupę wysokiego ryzyka pod kątem kradzieży różnego rodzaju. Stąd też posiadanie rachunku bankowego i przelewanie świadczeń na ten rachunek oraz odbieranie z niego świadczeń jest bezpieczniejsze. Bo nie mamy wszystkich pieniędzy w domu, nie odbieramy tych pieniędzy na mieście, czy też w miasteczku, jeżeli mieszkamy na wsi i nie bierzemy wszystkich tych pieniędzy na raz, stając się potencjalnym obiektem ataku dla złodziei ‒ podkreśla Wojciech Andrusiewicz.

Na zachodzie Polski dużo kont, na wschodzie zdecydowanie mniej

Z bankowości elektronicznej najmniej emerytów i rencistów korzysta w regionach południowo-wschodnich. Powyżej średniej plasują się natomiast klienci oddziałów ZUS z regionów północno-zachodnich

‒ Szczególne niskie ubankowienie jest w rejonie Radomia, Tarnowa, i Nowego Sączu. Tam ubankowienie naszych klientów dotyczące przelewu świadczeń na konta wynosi poniżej 50 proc. wszystkich świadczeniobiorców, to bardzo mało. Stąd tam chcemy skierować główny trzon naszej akcji, specjalny marketing ze strony instytucji bankowych, które wyłonimy w konkursie na dotarcie do naszych klientów  ‒ tłumaczy ekspert ZUS.

Warunki konkursu

Uczestnikami konkursu mogą być banki i holdingi bankowe. A przygotowane przez te instytucje oferty dla świadczeniobiorców muszą być bezpłatne ‒ wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz z centrali ZUS

Przez dwa lata trwania akcji bank nie może pobrać żadnych opłat od nowo pozyskanego klienta, czyli emeryta i rencisty. ‒ Mówimy więc o koncie zero opłat za usługi bankowe ‒ dodaje ekspert. Darmowe powinny być również:  obsługa karty i wypłaty w bankomatach.

Wszelkie pytania można zgłaszać do 10 października br. Termin składania ofert konkursowych upływa 24 października, o godzinie 12.00.

Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie www.zus.pl.

Elżbieta Szczerbak, mb

Audycja zrealizowana we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

''