Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 15.10.2014

Polacy rozsmakują się w brytyjskim jedzeniu? Wlk. Brytania zamierza podbić nasz rynek

Wielka Brytania ma ogromne ujemne saldo handlowe w obrotach z Polską. Brytyjski rząd wytypował 20 krajów, w tym nasz, jako zasadnicze dla eksportu w ciągu najbliższego półtora roku. Do końca 2015 roku Wielka Brytania zamierza zwiększyć sprzedaż żywności i napojów do Polski o 500 milionów funtów.
Dbajmy o zdrowe żywienieDbajmy o zdrowe żywienieGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O planowanym przez Wlk. Brytanię zwiększeniu eksportu towarów spożywczych do Polski mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Marek Schejbal, konsultant z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza/
Czytaj także

- Powstał program programu „Taste of Britain – Food is Great” po to, żeby wspierać producentów brytyjskich w eksporcie do Polski - tłumaczy Marek Schejbal, konsultant z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.

Jaki produkty mają szansę zaistnieć na polskim rynku?

Jak dodaje ekspert, na polskim rynku widać zainteresowanie płatkami śniadaniowymi z Wlk. Brytanii, zdrową żywnością, produktami organicznymi.

- Dużą rolę w programie odgrywają też brytyjskie sery i nabiał. Oferta jest bardzo szeroka. Również różnego rodzaju dania gotowe z Wlk. Brytanii, które są zdrowe i tańsze niż w restauracji, mają szansę zyskać popularność w Polsce – przekonuje Schejbal.

Jak mówi ekspert, produkty z Wlk. Brytanii nie będą tanie.

- Towary importowane zawsze będą droższe niż produkty wytwarzane lokalnie – wyjaśnia Schejbal.

Angielska kuchnia nie cieszy się najlepszą opinią

W Polsce pokutuje przeświadczenie, że brytyjska kuchnia nie jest najlepsza.

- Brytyjska kuchnia przed laty mogła uchodzić za bardziej tłustą, fish & chips, czyli ryba z frytkami, były tego symbolem. To jednak przez ostatnie 20 – 30 lat zmieniło się drastycznie. Kuchnia brytyjska jest bardzo różnorodna, przez to, że ma tyle wpływów z całego świata – przekonuje Schejbal.

O tym, że produkty spożywcze z Wysp Brytyjskich są rzeczywiście słabo w Polsce rozpoznane, świadczy choćby przekonanie, że najwięcej serów na świecie powstaje we Francji. Tymczasem najwięcej produkuje się ich właśnie w Wielkiej Brytanii, ze słynnym cheddarem na czele.

Aleksandra Tycner, awi