Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 11.12.2014

1,2 mln euro dla zwolnionych z fabryki Fiata w Tychach? Jest zgoda komisji budżetowej PE

Komisja budżetowa Parlamentu Europejskiego poparła w czwartek wniosek o uruchomienie 1,2 mln euro na rzecz pomocy dla zwolnionych pracowników Fiata Auto Poland w Tychach oraz dostawców i producentów współpracujących z tyską fabryką.
FiatFiatmateriały prasowe, Fiat
Posłuchaj
  • Europoseł Jan Olbrycht: spośród tych tysiąca trzystu bez pracy nadal pozostaje 85 osób (IAR)
Czytaj także

Polskie władze wystąpiły do Komisji Europejskiej w tej sprawie w sierpniu 2013 r. Nasze Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chciało wyasygnowania na ten cel 2,5 mln euro z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji. Ostatecznie Komisja wystąpiła z propozycją uruchomienia 1,2 mln euro.
Czwartkowa decyzja komisji budżetowej PE otwiera drogę do zatwierdzenia wniosku na forum Parlamentu Europejskiego na przyszłotygodniowej sesji w Strasburgu.
W pierwszym kwartale 2013 roku zwolniono 1450 osób
Fabryka Fiata w Tychach zwolniła w pierwszym kwartale 2013 roku 1450 osób. 150 z nich zostało później ponownie zatrudnionych na czas określony w związku ze wzrostem zamówień na nowe auta z tyskiego zakładu.
Środki, o które ubiega się Polska, posłużą refundacji połowy kosztów wsparcia, poniesionych już przez Fundusz Pracy na programy adresowany do zwolnionych osób. To m.in. szkolenia i staże zawodowe, prace interwencyjne, dotacje na podjęcie działalności gospodarczej, dopłaty do wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy oraz szkolenia z przedsiębiorczości.
1,2 mln euro dla byłych pracowników Fiata w Polsce. Tyle proponuje KE >>>
- Dziś wiemy, że spośród tych tysiąca trzystu bez pracy nadal pozostaje 85 osób. Większości udało się więc znaleźć miejsca pracy. Polska wydała swoje pieniądze z funduszu pracy i teraz, po sprawdzeniu wszystkich procedur, otrzyma zwrot pieniędzy na ten cel - powiedział europoseł Jan Olbrycht.
EFG dysponuje środkami do 500 mln euro rocznie
Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) jest instrumentem finansowym UE, uruchomionym w 2007 r. Dysponuje środkami do 500 mln euro rocznie. Służy udzielaniu wsparcia osobom objętym zwolnieniami wynikającymi z poważnych zmian strukturalnych w światowym handlu spowodowanych globalizacją, gdy zwolnienia te mają istotny niekorzystny wpływ na gospodarkę regionalną lub lokalną w danym państwie Unii. Takie zmiany strukturalne muszą przejawiać się np. znacznym wzrostem importu do UE, szybkim spadkiem udziału rynkowego Unii oraz przenoszeniem działalności gospodarczej do państw trzecich.
IAR/PAP, awi