Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 16.12.2014

Eksport polskiej żywności: czy będzie kolejny rekord?

Ten rok, mimo wielu trudności, nasi eksporterzy mogą zaliczyć do udanych. Możliwe nawet, że uda się pobić kolejny rekord, czyli 20 mld euro.
Eksport polskiej żywności: czy będzie kolejny rekord?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • O eksporcie polskiej żywności w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówił Michał Koleśnikow, analityk Banku Gospodarki Żywnościowej (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Sprzedaż polskich produktów za granicę rośnie nieprzerwanie od przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej -mówi Michał Koleśnikow, analityk Banku Gospodarki Żywnościowej. - W warunkach unijnych jesteśmy w stanie znacznie zwiększać eksport, dużo szybciej niż import żywności produktów rolnych. Wygrywamy po prostu z konkurencją. Mają znaczenie wciąż oczywiście dużo niższe koszty pracy, niższe koszty ziemi, dosyć dobra wydajność. Ale wygrywamy przede wszystkim w tych branżach gdzie jest duży udział pracy w kosztach, czyli sektor owocowo i warzywny, sektor mięsa i sektor mleczarski – wylicza gość.

Kto kupuje naszą żywność?

Najwięcej eksportujemy do Niemiec. – To dosyć naturalne Niemcy są naszym największym partnerem handlowym, dzieje się tak również w przypadku produktów rolnych i żywności. Niemcy są od lat naszym największym odbiorcą, tak jest i dzisiaj. Natomiast na drugie miejsce kilka lat temu wysunęła się Wielka Brytania, która również jest dużym importerem żywności, dużym krajem unijnym i nie bez znaczenie jest fakt, że wielu Polaków wyemigrowało na Wyspy – dodaje.

Do Niemiec trafia 22 proc. naszej żywności, Do Wielkiej Brytanii i Francji po 7 proc., do Czech zaś 6 proc.

Obecnie Polska jest 6-tym producentem żywności w Unii Europejskiej. Coraz więcej naszych produktów w ostatnich latach trafia do krajów poza unijnych. Szybko rośnie eksport np. do Azji czy Ameryki.

Justyna Golonko, abo