Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 16.12.2014

Nieujawnione dochody fiskus rozliczy inaczej

Przyjęty dziś przez Radę Ministrów projekt ustanawia nowe zasady postępowania wobec podatników dysponujących przychodami bez pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzącymi ze źródeł nieujawnionych.
Okres przedawnienia w nowych przepisach będzie liczony od momentu końca roku, w którym powstał obowiązek podatkowy, a nie tak jak dotychczas, od momentu, kiedy powstaje obowiązek złożenia deklaracji podatkowej.Okres przedawnienia w nowych przepisach będzie liczony od momentu końca roku, w którym powstał obowiązek podatkowy, a nie tak jak dotychczas, od momentu, kiedy powstaje obowiązek złożenia deklaracji podatkowej.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Przyjęty dziś przez Radę Ministrów projekt ustanawia nowe zasady postępowania wobec podatników dysponujących przychodami bez pokrycia. Jak się zmienia sytuacja podatnika i fiskusa, wyjaśnia Małgorzata Brzoza z Ministerstwa Finansów./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Czytaj także

Nowe przepisy powstały po to by dostosować prawo podatkowe do wyroku Trybunału Konstytucyjnego – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Małgorzata Brzoza z Ministerstwa Finansów.

- Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepisy dotyczące tak zwanych nieujawnionych źródłach opodatkowania, jako niekonstytucyjne i przepisy dotyczące liczenia okresu przedawnienia. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów ma te przepisy doprecyzować i uregulować – mówi Małgorzata Brzoza.

Nowe prawo doprecyzowuje między innymi to, jak definiować przychody podatnika, które nie znajdują pokrycia w legalnych i ujawnionych źródłach czy też pochodzące z nieznanych fiskusowi i nielegalnych źródeł.

- Sprecyzowania wymagała również kwestia - co to jest wydatek i od kiedy należy liczyć okres przedawnienia. Wprowadzony został nowy specjalny dodatkowy rozdział, który reguluje kompleksowo wszystkie definicje, których brakowało. Precyzuje, o jakie konkretne źródła przychodów w danym momencie chodzi – mówi Małgorzata Brzoza.

Okres przedawnienia w nowych przepisach będzie liczony od momentu końca roku, w którym powstał obowiązek podatkowy, a nie tak jak dotychczas, od momentu, kiedy powstaje obowiązek złożenia deklaracji podatkowej.

- Okres przedawnienia jest pięcioletni. W tym czasie na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia skąd miał takie dochody. To podatnik najlepiej wie, z jakiego źródła pochodziły jego pieniądze i powinien organom podatkowym te kwestie przedstawić bardzo precyzyjnie. Jeśli się okaże, że dochody te są z okresu starszego, sprzed pięciu lat, to dochodów tych nie trzeba będzie udowadniać, tylko je uprawdopodobnić – wyjaśnia gość portalu.

Wprowadzona również została zasada, która będzie pomagała podatnikom właściwe opodatkowanie.

- W pierwszej kolejności będziemy dążyli do tego, żeby znaleźć źródło tych przychodów i opodatkować je nie stawką tak zwaną sankcyjną, czyli dosyć wysoką, bo 75%, tylko stawką zależną właśnie od źródła. Czyli jeśli dochody będą pochodziły z darowizny, to opodatkowanie będzie podatkiem od darowizn i spadków – tłumaczy Małgorzata Brzoza.

W nowych przepisach nie została zmieniona stawka podatkowa na poziomie, 75%, bo nie została ona zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny. Według TK nie jest to kara dla podatnika, tylko reakcja państwa na oszustwa i zatajanie dochodów, a wysoka stawka umożliwia odzyskanie należnego podatku i odsetek za zwłokę.

- Nasze działania związane z opodatkowanie nieznanych źródeł mają przywrócić zasadę równości. Chodzi o to żeby wszyscy podatnicy płacili podatki w sprawiedliwy sposób – dodaje Małgorzata Brzoza.

Arkadiusz Ekiert