Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 19.12.2014

Pierwszy unijny szczyt Donalda Tuska w Brukseli: zielone światło dla planu inwestycyjnego Junckera

W Brukseli unijny szczyt, któremu po raz pierwszy przewodniczył szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Wpadki nie było - przywódcy państw i rządów Unii Europejskiej poparli plan inwestycyjny o wartości ponad 300 miliardów euro.
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podczas szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, 18 bm. Głównymi tematami rozpoczętych w czwartek po południu obrad są: program pobudzenia inwestycji w unijną gospodarkę, relacje z Rosją oraz pomoc dla Ukrainy.Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podczas szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, 18 bm. Głównymi tematami rozpoczętych w czwartek po południu obrad są: program pobudzenia inwestycji w unijną gospodarkę, relacje z Rosją oraz pomoc dla Ukrainy. PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
  • Sytuacja jest dramatyczna, dynamiczna. I ta sytuacja oczywiście wymaga błyskawicznej reakcji. Ale nie znajdziemy trwałego rozwiązania dla Ukrainy bez odpowiedniej, konsekwentnej, stanowczej i odpowiedzialnej strategii wobec Rosji mówił polski szef Rady Europy./IAR/
  • Przywódcy państw i rządów Unii Europejskiej poparli plan inwestycyjny o wartości ponad 300 miliardów euro. W Brukseli właśnie zakończyły się negocjacje w sprawie pomysłu zgłoszonego przez szefa Komisji Europejskiej Jean Claude Junckera./O szczegółach Magdalena Skajewska, Polskie Radio, Bruksela/
Czytaj także

Uczestnicy szczytu poparli plan inwestycyjny o wartości ponad 300 miliardów euro. To zakończyło negocjacje w sprawie pomysłu zgłoszonego przez szefa Komisji Europejskiej Jean Claude Junckera.

Zgoda na plan inwestycyjny wartości 300 mld euro

Ten plan ma być kluczowym impulsem dla pobudzenia wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy we Wspólnocie. Komisja Europejska zaproponowała, aby utworzyć specjalny fundusz o wartości 21 miliardów euro, który miałby wygenerować inwestycje na kwotę 15-krotnie większą.

- Jeśli uda nam się utworzyć ten fundusz, może on stworzyć efekt kuli śniegowej. Jedna inwestycja pobudzi kolejne - mówił dziś przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

W styczniu przyszłego roku Komisja ma przedstawić propozycję przepisów dotyczących nowego instrumentu tak, by nowe inwestycje mogły ruszyć w połowie roku. Unijny fundusz będzie otwarty na wkłady państw członkowskich. Są one konieczne, by miał on większe szanse powodzenia.

Wstępne propozycje samych inwestycji już są, w całej Unii Europejskiej zgłoszono dotychczas ponad 2 tysiące projektów. Polska złożyła co najmniej 250 projektów na kwotę - tylko w perspektywie 2015-2017 - 17 miliardów euro - powiedziała premier Ewa Kopacz. Chodzi m.in. o inwestycje w infrastrukturę i sektor energetyczny.

E. Kopacz: Kwoty na nowy fundusz inwestycyjny UE nie będą wliczane do deficytu państw

TVN24/x-news

Tusk przed spotkaniem: mam tremę

Mam tremę" - mówił Donald Tusk przed pierwszym szczytem w roli przewodniczącego Rady Europejskiej. Podkreślił, że ze spotkania popłynie sygnał wsparcia także finansowego dla Ukrainy i dodał, ze rozmowa będzie również dotyczyła strategii wobec Rosji. „Nie znajdziemy trwałego rozwiązania dla Ukrainy bez konsekwentnej, stanowczej i odpowiedzialnej strategii wobec Rosji" - dodał.

Miało być krótko i konkretnie

Ekipa Donalda Tuska przygotowała bardzo krótki projekt wniosków na szczyt. Zamiast ponad 20-stronicowego dokumentu jak w przeszłości bywało, są zaledwie 3 kartki, o Ukrainie tylko dwa akapity.

To spotkało się z różnym odbiorem, podobnie jak zapowiedź, że szczyt może być skrócony z dwóch dni do jednego. Zadowolone były rządy unijnych krajów, ale krytykowali europejscy politycy.

„Rada rozpoczyna nową kadencję z Panem Tuskiem z jakimś takim zajęczym lękiem przed wyzwaniami" - mówiła wczoraj w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Zielonych Rebecca Harms.

W obronę nowego przewodniczącego Rady wzięła premier Ewa Kopacz."Jest bardzo konkretny, a po efekcie tej dyskusji będziecie państwo go oceniać. Jestem przekonana, że ta Rada Europejska będzie naprawdę bardzo sprawnie i skutecznie przebiegała" - powiedziała Ewa Kopacz.

Sytuacja na Wschodzie ma być omówiona podczas kolacji.

Pomoc dla Ukrainy w oparciu o strategię wobec Rosji

Ten  powiedział przed rozpoczęciem spotkania, że konieczne jest też przygotowanie wspólnej, unijnej strategii wobec Rosji. Jej podstawą - jak tłumaczył - ma być nowoczesna, stabilna i niepodległa Ukraina.

– Sytuacja jest dramatyczna, dynamiczna i wymaga błyskawicznej reakcji. Ale nie znajdziemy trwałego rozwiązania dla Ukrainy bez odpowiedniej, konsekwentnej, stanowczej i odpowiedzialnej strategii wobec Rosji - mówił szef Rady Europejskiej.

Tusk: wsparcie finansowe dla Ukrainy, sankcje wobec Moskwy

Donald Tusk powiedział, że ze szczytu powinien popłynąć sygnał wsparcia dla Ukrainy, także finansowego. A wsparciem politycznym jest zaostrzenie sankcji gospodarczych wobec Krymu, zaanektowanego przez Rosję. Decyzję w tej sprawie podjęli przedstawiciele krajów członkowskich.

Drugie wyzwanie - jak mówił Donald Tusk - to pobudzenie inwestycji w Unii Europejskiej. – Sytuacja gospodarcza poprawiła się od momentu wybuchu kryzysu, ale jeszcze nie jesteśmy w pełni bezpieczni - powiedział szef Rady.

Unii Europejskiej potrzebna jest mocna gospodarka i inwestycje

Tłumaczył, że Europie potrzeba więcej inwestycji, więcej reform i zdrowych finansów publicznych. – Dlatego dziś oczekuję, że Rada Europejska wezwie do szybkiego ustanowienia Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych. To powinno pomóc w pobudzeniu prywatnych i publicznych inwestycji, których Europa naprawdę potrzebuje" - podkreślił Donald Tusk.

Ma w tym pomóc plan inwestycyjny przygotowany przez Komisję Europejską, rozpisany na 3 lata. Rzeczywistych pieniędzy, w gotówce jest około 20 miliardów euro, ale za pomocą inżynierii finansowej te pieniądze mają wygenerować kwotę 315 miliardów euro.

Europejscy przywódcy mają dziś wezwać Komisję, by przygotowała przepisy, które umożliwią uruchomienie inwestycji w połowie przyszłego roku.

IAR, jk