Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 22.12.2014

W święta marnujemy najwięcej żywności. Jak to zmienić?

Statystyczny Polak produkuje rocznie 315 kilogramów różnych odpadków. Jak wynika z badań Federacji Banków Żywności co roku wyrzucamy do kosza 2 miliony ton żywności.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlowImages
Posłuchaj
  • O Świątecznej Pracowni Fundacji Nasza Ziemia w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówił Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Niestety znaczną jej cześć marnujemy podczas właśnie zbliżających się świąt. Jak temu zapobiec radzi Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia. - Zdecydowanie w ferworze przygotowań zapominamy po co są te święta. Czy za wszelką cenę powinniśmy dekorować dom? Pewnie tak, ale zapominamy o udekorowaniu swojej twarzy uśmiechem, udekorowaniu siebie życzliwością do siebie i do innych. Warto o tym pamiętać. Święta Bożego Narodzenia to nie są święta, które polegają na suto zastawionym stole – przypomina gość.

Świąteczna Pracownia Fundacji Nasza Ziemia

- W naszej pracowni pokazujemy, że przygotowując się do Świat Bożego Narodzenia można to zrobić w bardziej tradycyjny sposób niż na co dzień żyjemy. Czyli odgrzebać polskie zwyczaje związane z tym okresem. Zastanowić się nad cyklem przygotowań, żeby również uszanować środowisko. Nam się wydaje, że Boże Narodzenie to jest taki czas, że należy odłożyć wszystkie normy również zdrowo rozsądkowi. No bo jak? Powinno być dużo wszystkiego na stole. To wszystko powinno być ładne, trzykrotnie opakowane. I potem zostajemy z całą masą jedzenia, przypadkowych prezentów i z całą masą śmieci po tych świętach. Można tego uniknąć – uważa rozmówca.

Inspiracje na ekologiczne święta

Świąteczna Pracownia to jest takie miejsce, w którym można szukać inspiracji … zaczniemy od choinki, sztuczna czy naturalna?

- Unikajmy gatunków obcych. Są drzewka, które rosną w lasach pod drutami wysokiego napięcia i one nie będą mogły wyrosnąć na duże choinki i tak będą wycięte. Kupowanie ich ma ten walor, że mamy świetną atmosferę w domu, z drugiej strony one i tak będą wycięte, zaś gospodarka leśna w Polsce ma dodatkowe pieniądze – radzi gość.

Gotuj z głową

- Coraz część ludzie mówią, że dwanaście potraw musi być, ale zróbmy tak, żeby było po jednym pierogu dla każdego, a nie po trzy. Po dwunastu potrawach ten trzeci pieróg nie ma szans się zmieścić. Nasze portfele i środowiskoto odczują. Pamiętajmy o tym, że produkcja żywności to olbrzymie zasoby energii i przestrzeni, którą trzeba zużyć tylko po to, żebyśmy potem wyrzucili żywność do śmietnika – przypomina.

Bądź kreatywny

Pakowanie prezentów nie musi być nudne. - Polecamy puszczenie wodzy fantazji i na przykład wykorzystanie starych gazet do tego, żeby zrobić fantazyjne opakowania – dodaje.

Do wyrzucenia jedzenia przyznaje się aż 1/3 Polaków. Jedzeniem, które wyrzucamy na śmietnik możnaby wykarmić blisko 2 miliony osób. Gdyby żywność racjonalnie zagospodarować w Polsce nie byłoby problemu z ubóstwem.

Elżbieta Mamos, abo