Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Borys 20.01.2015

Kurs franka wysoki. UOKiK i KNF sprawdzą działania banków

Premier Ewa Kopacz zleciła KNF i UOKiK zbadanie działań banków w kontekście zmian kursów franka - poinformowała we wtorek Kancelaria Premiera.
Franki szwajcarskieFranki szwajcarskieAlison Clarke/Flickr
Posłuchaj
  • Banki powinny brać pod uwagę los kredytobiorców, zadłużonych w szwajcarskiej walucie. Tak uważa Wiktor Patena z Towarzystwa Ekonomistów Polskich
  • Wiktor Patena z Towarzystwa Ekonomistów Polskich (IAR): banki w miarę ich możliwości pomogą frankowiczom
  • Rzecznik UOKiK Małgorzata Cieloch wyjaśnia, że sprawdzone zostaną zasady ustanawiania oprocentowania oraz dodatkowych zabezpieczeń kredytów
  • Rzecznik UOKiK Małgorzata Cieloch (IAR) wyjaśnia, że postępowanie wyjaśniające prowadzi się w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom i ma na celu zbadanie mechanizmów działających na określonym rynku
Czytaj także

KNF analizuje treści wybranych umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich pod kątem ewentualnych nieprawidłowości - poinformował we wtorek Maciej Krzysztoszek z Departamentu Komunikacji Społecznej Komisji.

Chorwacja przymierza się do ulżenia frankowiczom

UOKiK sprawdzi praktyki banków w sprawie franka

W związku z informacjami, które pojawiły się w mediach oraz sygnałami od konsumentów UOKiK postanowił o wszczęciu postępowań wyjaśniających w sprawie praktyk banków dotyczących umów o kredyt hipoteczny.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy w zakresie nieuwzględniania ujemnego wskaźnika LIBOR przy ustalaniu oprocentowania kredytów oraz żądania dodatkowych zabezpieczeń od konsumentów mogło dojść do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.
UOKIK dodaje, że postępowanie wyjaśniające prowadzi się w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom i ma na celu zbadanie mechanizmów działających na określonym rynku. W przypadku stwierdzenia możliwych nieprawidłowości wszczynane jest postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

Kurs franka nadal wysoki. Zbiera się Komitet Stabilności Finansowej
Premier chce wiedzieć czy banki nie naruszają interesów frankowiczów

- Premier Ewa Kopacz zwróciła się do przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka oraz prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Adama Jassera o zbadanie działań podejmowanych przez banki dotyczących zmian ogólnych warunków kredytów denominowanych w walutach obcych, które związane są ze zmianami stóp procentowych franka szwajcarskiego - napisano we wtorkowym komunikacie kancelarii premiera.
Celem tych działań - podkreślono - jest sprawdzenie, czy działania te nie naruszają prawnie chronionych interesów kredytobiorców-konsumentów. Jednocześnie premier poleciła przewodniczącemu KNF i ministrowi finansów Mateuszowi Szczurkowi podniesienie tej kwestii na dzisiejszym posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej.

NBP: Trzeba pomóc kredytobiorcom, którzy mogą stracić mieszkanie

TVN24 Biznes i Świat/x-news

Problem dotyczy 550 tys. osób
Znaczny wzrost kursu franka szwajcarskiego to istotny problem dla polskich kredytobiorców, którzy zadłużyli się w tej walucie, bo raty kredytów pójdą w górę. Jak wynika ze statystyk, z kredytowania nieruchomości we frankach skorzystało ok. 550 tys. osób w naszym kraju.
Banki rozmawiają o franku

Komitet Stabilności Finansowej ma spotkać się we wtorek. Prezes NBP Marek Belka, który ocenia, że uderzenie w kredytobiorców frankowych jest "względnie trwałe", liczy na informacje od przedstawicieli banków, czy uwzględnią ujemne stopy procentowe w Szwajcarii.
Według rzeczniczki resortu finansów Wiesławy Dróżdż, Komitet będzie dyskutował o wpływie decyzji banku centralnego Szwajcarii dotyczącej franka szwajcarskiego na sytuację podmiotów polskiego rynku finansowego, ze szczególnym uwzględnieniem sektora bankowego. W spotkaniu - poinformowała - wezmą udział członkowie Komitetu oraz przedstawiciele wybranych banków komercyjnych.

Goldman Sach: Po posiedzeniu EBC frank może umocnić się wobec euro

TVN24 Biznes i Świat/x-news
Celem działania Komitetu Stabilności Finansowej jest zapewnienie efektywnej współpracy w zakresie wspierania i utrzymania stabilności krajowego systemu finansowego poprzez wymianę informacji, opinii i ocen sytuacji w systemie finansowym w kraju i za granicą oraz koordynację działań w tym zakresie. Członkami KSF są: minister finansów (przewodniczący KSF), prezes NBP, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego oraz prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Eksperci o węgierskim przewalutowaniu kredytów we frankach

TVN24/x-news

To system naczyń połączonych

Banki powinny brać pod uwagę los kredytobiorców, zadłużonych w szwajcarskiej walucie. Tak uważa Wiktor Patena z Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Ekspert podkreśla, że leży to też w interesie banków. - To system naczyń połączonych. Jeśli frankowicze będą mieli problem z wypłacalnością to w dłuższej perspektywie będzie miało to wpływ na kondycję finansową instytucji, które takiego kredytu udzieliły - podkreśla Wiktor Patena. Ekonomista liczy, że banki w miarę możliwości pomogą zadłużonym. Jednym ze sposobów jest pełne uwzględnienie stóp procentowych w Szwajcarii. - To miałoby wpływ na wysokość i obniżenie raty kredytu - powiedział ekonomista.

O 14:00 rozpocznie się posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej, poświęcone problemowi kursu franka szwajcarskiego. Zwołane zostało z inicjatywy ministra finansów Mateusza Szczurka. Podczas spotkania przedstawiciele banków, które udzielały kredytów we frankach, wypowiedzą się, w jaki sposób gwałtowny skok kursu waluty i ujemne stopy procentowe w Szwajcarii wpłyną na sytuację instytucji finansowych i ich kredytobiorców.

Piotr Kuczyński: Kurs franka w ciągu trzech tygodni spadnie poniżej 4 złotych

TVN24/x-news

Szwajcaria przestała bronić kursu franka
W ubiegły czwartek szwajcarski bank centralny (SNB) ogłosił nieoczekiwanie, że przestaje bronić swojej waluty i uwalnia kurs franka szwajcarskiego. Dotąd SNB utrzymywał tzw. sztywny kurs, co oznaczało, że euro nie mogło kosztować mniej niż 1,2 franka. Jednocześnie SNB obniżył stopę procentową do -0,75 proc.
Efektem tych decyzji była panika i zamieszanie na rynku. Parę minut przed godziną 11 w czwartek kurs CHF/PLN przekraczał 5,19 (dzień wcześniej, po południu frank szwajcarski kosztował 3,57 zł) - takiego kursu nie notowano jeszcze nigdy w historii. Potem sytuacja się nieco uspokoiła i złoty odrobił trochę strat.
W sobotę, dwa dni po decyzji banku centralnego Szwajcarii (SNB) o uwolnieniu kursu franka, szef tej instytucji Thomas Jordan starał się uspokoić rynki finansowe, na których zapanował chaos. Ocenił też, że kurs franka jest teraz znacznie przewartościowany.

IAR, PAP, abo