Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 20.01.2015

Ujemne stopy procentowe na pewno nie od razu pomogą frankowiczom

Po tym, jak Narodowy Bank Szwajcarii przestał bronić kursu wymiany franka do euro, szwajcarska waluta gwałtownie skoczyła w górę. Dla kredytobiorców oznacza to zdecydowanie wyższe raty.
Kamil Maliszewski, analityk DM mBanku; Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej; Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwCKamil Maliszewski, analityk DM mBanku; Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej; Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwCPR24/MS
Posłuchaj
  • Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej; Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC; Kamil Maliszewski, analityk DM mBanku /Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
  • Puls gospodarki cz. 2 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej; Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC; Kamil Maliszewski, analityk DM mBanku /Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

W sprawie wzrostu kursu waluty Helwetów oraz wprowadzenia ujemnych stóp procentowych w Szwajcarii wypowiedzą się instytucje finansowe, które zostały zaproszone na posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej. - Gdyby banki wykazały dobrą wolę, to ujemne stopy procentowe mogłyby być ulgą dla kredytobiorców, uważa Kamil Maliszewski, analityk DM mBanku.

- To mogłoby być dla kredytobiorców pocieszające, gdyby banki postanowiły im ulżyć i w ramach umów uwzględnić ujemną stopę LIBOR, która wynosi teraz ok. - 0,5 proc., i w ten sposób uszczuplić swoją marżę. Na razie stanowisko banków jest rozbieżne. Niektóre chcą to zrobić, inne nie – mówi Kamil Maliszewski.

Kamil Maliszewski: to mogłoby być dla kredytobiorców pocieszające, gdyby banki postanowiły w ramach umów uwzględnić ujemną stopę LIBOR

 

Na razie nie wszyscy frankowi kredytobiorcy mogą skorzystać z ujemnych stóp depozytowych, które wprowadzili Szwajcarzy.

O tym, że w wielu umowach z bankami są zapisy, które  z opóźnieniem wprowadzają  LIBOR, przypomina Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC.

- W wielu umowach kredytowych LIBOR uwzględniany jest z opóźnieniem. To, że on został obniżony poniżej zera, nie znaczy, że natychmiast oprocentowanie kredytów spadnie. To opóźnienie może wynieść nieraz miesiąc, nieraz trzy miesiące, a nawet sześć miesięcy. Wszystko zależy od tego, jak skonstruowana jest umowa – zaznacza Mateusz Walewski.

Mateusz Walewski: w wielu umowach kredytowych LIBOR uwzględniany jest z opóźnieniem

 

Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, zwraca uwagę, że banki powinny wziąć na siebie część odpowiedzialności.

- Banki muszą najpierw ocenić swoją sytuację i jeżeli będą wypracowywały metody pomocy, to tak, żeby nie działa im się krzywda. Banki powinny być, może poprzez działania rządu i opinię społeczną, zmotywowane do wzięcia odpowiedzialności za to, że udzieliły w takiej liczbie kredytów we frankach, pewnie w dużej części namawiając kredytobiorców do wzięcia kredytu i nie informując o tym, jakie to będzie miało konsekwencje – uważa Marzena Rudnicka.

Marzena Rudnicka: banki powinny być zmotywowane do wzięcia odpowiedzialności za to, że udzieliły w takiej liczbie kredytów we frankach

 

Mateusz Walewski z Pwc przypomina, że  kredyty we frankach mają przedstawiciele klasy średniej, z wyższym wykształceniem, którzy powinni rozumieć pojęcie ryzyka kursowego.

W skład Komitetu Stabilności Finansowej wchodzą: Minister Finansów, prezes Narodowego Banku Polskiego, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego oraz prezes Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Grażyna Raszkowska, awi

/