Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 27.01.2015

Unijna płaca minimalna: czy to realne?

Płaca minimalna u naszych zachodnich sąsiadów jest zmorą polskich przewoźników, bo jak się okazało dotyczy zarówno Niemców, jak i obywateli innych państw pracujących w tym kraju. Przy okazji rozmów o problemie niemieckiej płacy minimalnej pojawia się temat unijnej płacy minimalnej.
Praca w Unii EuropejskiejPraca w Unii EuropejskiejGlow Images
Posłuchaj
  • Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych: chodzi o to, żeby wynagrodzenie minimalne w różnych krajach było ustalane w podobny sposób /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
  • Piotr Lewandowski: jesteśmy wspólnotą gospodarczą, ale bardzo zróżnicowaną /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Jednak jak tłumaczy Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych, taka płaca w praktyce nie polegałaby na zrównaniu wynagrodzenia we wszystkich krajach Wspólnoty.

- Na przykład Międzynarodowa Organizacja Pracy ma wpisany postulat płacy minimalnej, ale takiej ogólnej, globalnej. Chodzi o to, żeby wynagrodzenie minimalne w różnych krajach było ustalane w podobny sposób, np. na poziomie 60 proc. mediany płac. Mediana to taki poziom, że połowa ludzi zarabia powyżej niego, a połowa poniżej. Z reguły jest to mniej niż średnia. W Polsce poniżej średniej zarabia trzy czwarte osób pracujących. Oznacza to, że ten poziom, wyrażony w złotówkach czy też w euro, w Polsce i w Niemczech byłby bardzo różny. W Niemczech taka mediana byłaby dużo wyższa – wyjaśnia ekspert.

Wprowadzenie płacy na takim samym poziomie w całej UE niemożliwe

Jak mówi Lewandowski, nie ma możliwości wprowadzenia płacy minimalnej w krajach Unii na tym samy poziomie wyrażonej w euro.

- Jesteśmy wspólnotą gospodarczą, ale bardzo zróżnicowaną pod kątem zarówno poziomu płac, jak i poziomu produktywności pracy, która determinuje te wynagrodzenia – dodaje ekspert.

Dziś patrząc na wysokość płacy minimalnej w Unii, jesteśmy w połowie stawki. Korzystniej wygląda to w porównaniu z krajami naszego regionu.

Płaca minimalna jest niższa chociażby w Bułgarii czy na Litwie, a jest porównywalna z tym, co mamy w tej chwili w Chorwacji.

Z drugiej strony mamy jednak kraje Europy Zachodniej. Takim przykładem kraju o najwyższej płacy minimalnej jest Luksemburg, gdzie wynagrodzenie to jest około pięć razy wyższe niż w Polsce.

Justyna Golonko, awi

/