Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 29.01.2015

Raport o trendach technologicznych. Co czeka nas w przyszłości?

Rozwiązania mobilne i chmury obliczeniowe w najbliższych latach nadal będą głównymi trendami technologicznymi. Na znaczeniu zyskiwać będzie też między innymi druk 3D i sztuczna inteligencja.
Technologie przyszłościTechnologie przyszłościGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O technologiach przyszłości mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Jan Karasek, partner w KPMG /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Tak oceniają liderzy technologii i biznesu z 14 krajów, przepytani przez firmę doradczą KPMG.

- W wyniku badań, które przeprowadziliśmy na całym świecie, można stwierdzić, że dwa dominujące trendy, które będą wpływały na zmianę zachowań przedsiębiorców i konsumentów, to przede wszystkim przetwarzanie w chmurach obliczeniowych, czyli obsługa systemów informatycznych w sposób zcentralizowany, poza siedzibą klientów indywidulanych czy biznesowych, jak również technologie mobilne, czyli używana przez nas telefonia komórkowa - mówi Jan Karasek, partnerem w KPMG.

Internet rzeczy zyskuje na znaczeniu

Jak wskazuje ekspert, na znaczeniu zyskują także inne technologie, takie jak druk 3D, wykorzystanie systemów informatycznych w medycynie czy internet rzeczy, czyli różnego rodzaju sensory montowane w urządzeniach codziennego użytku, w odzieży, samochodach, lodówkach.

- Na tę chwilę stosuje się dwa główne zastosowania komercyjne tzw. internetu rzeczy, które będą przynosiły korzyści przedsiębiorcom, a które będą również chętnie wykorzystywane przez klientów indywidualnych. Jest to przede wszystkich obszar tzw. inteligentnych zakupów, czyli wsparcie klienta w tym, żeby jego zakupy były dokonywane w sposób bardziej świadomy, z wykorzystaniem wiedzy o jego poprzednich zachowaniach i bieżących potrzebach. Klient może więc w chwili zakupów mieć informację o tym, gdzie interesujące go towary są dostępne i po jakich cenach, ale także o tym, co ma aktualnie w swojej lodówce i co w najbliższym czasie potrzebuje zakupić. Drugi obszar, wykazujący duży potencjał, to automatyzacja inteligentnego domu, czyli możliwość np. zdalnego sterowania ogrzewaniem, uruchamiania różnych urządzeń bez naszej fizycznej obecności – wyjaśnia Jan Karasek.

Polska krajem innowacyjnym?

Polscy przedsiębiorcy dostrzegają możliwości związane z nowymi technologiami.

- Polska jest innowacyjnym krajem, powstaje u nas dużo nowych przedsiębiorstw, szczególnie małych, które stają się globalnymi liderami w różnego rodzaju nowych technologiach – mówi ekspert.

Respondenci badania KPMG wskazują, że największą barierą w komercjalizacji nowych rozwiązań jest kwestia bezpieczeństwa. Istotne mogą być też ograniczenia wynikające z poradzeniem sobie z obsługą nowych technologii przez klientów.

Karolina Mózgowiec, awi

/