Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 03.02.2015

Ewa Kopacz: państwo nie dopłaci do frankowiczów, ale sprawdzi banki

Premier zapowiada, że budżet państwa nie dopłaci do pomocy dla osób zadłużonych we frankach szwajcarskich. Ewa Kopacz podkreśla jednocześnie, że państwo będzie zwalczać złe praktyki występujący w relacjach banków z klientami.
Minister finansów Mateusz Szczurek znajdzie dodatkowe pieniądze w rezerwie, którymi zasili UOKiK, by mógł on weryfikować procedury w bankach dotyczące kredytów - powiedziała premier Ewa Kopacz. Dodała, że rząd będzie walczył z nieprawidłowymi praktykami bankówMinister finansów Mateusz Szczurek znajdzie dodatkowe pieniądze w rezerwie, którymi zasili UOKiK, by mógł on weryfikować procedury w bankach dotyczące kredytów - powiedziała premier Ewa Kopacz. Dodała, że rząd będzie walczył z nieprawidłowymi praktykami bankówPAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
  • Minister finansów, Mateusz Szczurek poinformował w Sejmie, że nie ma zagrożenia dla sektora finansowego w Polsce
  • Mateusz Szczurek powiedział, że nie zgadza się, z wcześniejszą argumentacją części banków, które twierdziły, że nie mogą uwzględnić ujemnego oprocentowania w Szwajcarii i tracić na kredytach
  • Ewa Kopacz podkreśla jednocześnie, że państwo będzie zwalczać złe praktyki występujący w relacjach banków z klientami
  • Ewa Kopacz zaznacza, że wraz ze spadkiem kursu franka, problem zadłużenia w tej walucie "rozwiązuje się", ale rząd pracuje nad rozwiązaniem, przewidującym każdą ewentualność
Czytaj także

Na wzmocnienie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który śledzeniem takich praktyk się zajmuje, mają pójść dodatkowe pieniądze. Szefowa rządu podkreśla, że potencjalnym kredytobiorcom należy się informacja, który bank jest rzetelną instytucją.

Ewa Kopacz zaznacza, że wraz ze spadkiem kursu franka, problem zadłużenia w tej walucie "rozwiązuje się", ale rząd pracuje nad rozwiązaniem, przewidującym każdą ewentualność. Dodaje, że budżet nie będzie ponosił strat w związku z problemami frankowiczów. - Jeśli już, to ta decyzja musi zapaść na poziomie bank-kredytobiorca - dodaje premier.
Mateusz Szczurek o sektorze finansowym
Sektor finansowy jest stabilny, a banki mogą przejściowo tracić na udzielanych kredytach. Tak szef Komitetu Stabilności Finansowej cenił sytuację sektora bankowego podczas sejmowej komisji finansów publicznych.
Minister finansów, Mateusz Szczurek poinformował w Sejmie, że nie ma zagrożenia dla sektora finansowego w Polsce. Minister przypomniał, że banki przeszły szereg testów warunków skrajnych. Chodzi o tak zwane stres testy wykonane w ubiegłym roku przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Banki powinny uwzględniać ujemny LIBOR

Mateusz Szczurek powiedział, że nie zgadza się, z wcześniejszą argumentacją części banków, które twierdziły, że nie mogą uwzględnić ujemnego oprocentowania w Szwajcarii i tracić na kredytach. Mateusz Szczurek powołuje się na ekspertyzy ministerstwa finansów. Wynika z nich, że bank nie może stracić na całości kredytu, ale może stracić na konkretnej racie.

Budżet UOKiK ma zostać zwiększony o 10 procent

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dostanie dodatkowe 5 milionów złotych, by lepiej chronić tych, którzy zostali pokrzywdzeni przez instytucje finansowe. Decyzję o dofinansowaniu podjęła premier Ewa Kopacz. O dodatkowych środkach poinformował w sejmie minister finansów Mateusz Szczurek, który powiedział, że rząd wspiera słabszą stronę umów z instytucjami finansowymi. Szef resortu finansów poinformował, że dodatkowe pieniądze będą pochodzić z rezerwy ogólnej. Dofinansowanie oznacza zwiększenie budżetu UOKiK o około 10 procent. Według ministra finansów ochrona konsumentów w relacjach z instytucjami finansowymi odgrywa na świecie coraz większą rolę.
We wtorek podczas sejmowej komisji finansów publicznych przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów informowali posłów o kondycji sektora bankowego po decyzji Szwajcarskiego Banku Narodowego.

IAR, abo