Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 06.02.2015

Senat o możliwości odsprzedaży energii elektrycznej przez prosumenta

Senackie komisje przeciw wprowadzeniu gwarantowanych cen przy odkupie energii elektrycznej z mikroinstalacji do 10 kW. Rozwiązanie takie przewiduje ustawa o odnawialnych źródłach energii, którą uchwalił Sejm w połowie stycznia. Ustawą zajmie się Senat.
Senat o możliwości odsprzedaży energii elektrycznej przez prosumenta SXC
Posłuchaj
  • Połączone komisje środowiska i gospodarki narodowej zaproponują wykreślenie przepisów wprowadzonych do ustawy na wniosek posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego - powiedział senator Jan Michalski z PO
  • Senator PiS Grzegorz Wojciechowski jest zdania, że gwarantowane ceny odsprzedaży energii elektrycznej zapisane w ustawie są zbyt wysokie
Czytaj także

Połączone komisje środowiska i gospodarki narodowej zaproponują wykreślenie przepisów wprowadzonych do ustawy na wniosek posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego - powiedział senator Jan Michalski z PO. Sprawozdawca komisji podkreślił, że takie rozwiązanie przywróci zasady sprawiedliwości społecznej na rynku energii elektrycznej. - Niezależnie od tego, ile instalacji zostanie przyłączonych, wszyscy będą traktowani na takich samych zasadach - dodał senator Michalski.

Ustawa o OZE: ważą się losy poprawki prosumenckiej. Ceny energii w górę?

Gwarantowane ceny są zbyt wysokie?

Z kolei senator PiS Grzegorz Wojciechowski jest zdania, że gwarantowane ceny odsprzedaży energii elektrycznej zapisane w ustawie są zbyt wysokie, za mało elastyczne i nie są dostosowane do aktualnych wymogów rynku.
O wykreślenie z ustawy zapisów dotyczących cen gwarantowanych apelował do Senatu Polski Komitet Energii Elektrycznej, którego członkami są między innymi PGE, Tauron, Enea i Energia. Również rząd jest przeciwny poprawce, która jako wniosek mniejszości uzyskała w Sejmie poparcie.

Instytut Energetyki Odnawialnej: błędy w argumentacji rządu przeciwko energetyce obywatelskiej

Unia postawiła nam ambitne cele
Ustawa o odnawialnych źródłach energii zmienia dotychczasowy system tak zwanych "zielonych certyfikatów", czyli uprawnień sprzedawanych na rynku na system aukcyjny. Ma pomóc w rozwoju energetyki z naturalnych źródeł i spowodować, że Polska wypełni unijne zobowiązania przewidujące, że do 2020 roku co najmniej 15 procent energii będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych.

Latające turbiny wiatrowe: tańsze i wydajniejsze od tradycyjnych

CNN Newsource/x-news

IAR, abo