Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 20.03.2015

SKOK-i pod lupą prokuratury: ponad 2 tysiące śledztw

W ostatnich dwóch latach prokuratorzy w Polsce wszczęli ponad dwa tysiące śledztw dotyczących SKOK. Tak wynika z informacji zebranych w specjalnym raporcie przez Prokuraturę Generalną.
Posłuchaj
  • Prokurator Maciej Kujawski: ponad 2 tysiące śledztw dotyczących SKOK (IAR)
  • Prokurator Maciej Kujawski: są to sprawy różnego kalibru (IAR)
  • Prokurator Maciej Kujawski: w jednej ze spraw wartość wszystkich wyłudzonych kredytów przekroczyła 1,5 miliarda złotych (IAR)
  • Maciej Krzysztoszek z biura prasowego Komisji Nadzoru Finansowego: dopiero od końca 2012 roku SKOK znajdują się pod kuratelą KNF (IAR)
  • Maciej Krzysztoszek: zawiadomienie do prokuratury mogły skierować instytucje, które miały wiedzę o nieprawidłowościach w SKOK Wołomin (IAR)
Czytaj także

Maciej Kujawski z Prokuratury Generalnej powiedział, że dane obejmują sprawy z terenu całej Polski. Różne prokuratury prowadzą 2252 sprawy dotyczące nieprawidłowości w tym sektorze.

Ekonomiści o SKOK: skala nieprawidłowości dorównuje aferze Amber Gold >>>
Prokurator zastrzega, że są to śledztwa różnego kalibru. O różnym stopniu skomplikowania.

Niektóre dotyczą zwykłych wyłudzeń kredytów na kilka tysięcy złotych dokonywanych przez pojedyncze osoby. Są też sprawy, w których działały zorganizowane grupy przestępcze, które wyłudzając kredyty posługiwały się podstawionymi osobami, tak zwanymi „słupami”.

Wartość wszystkich wyłudzonych kredytów przekroczyła 1,5 mld zł

W jednaj ze spraw, która prowadzona jest w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wartość wszystkich wyłudzonych kredytów przekroczyła 1,5 miliarda złotych. To sprawa, w którą zaangażowanych jest kilkanaście osób. W tym przypadku wśród podejrzanych są także pracownicy kasy.
Zestawienie Prokuratora Generalnego obejmuje okres od 1 stycznia 2013 do 15 stycznia 2015 roku.

KNF o kontrolach w SKOK Wołomin

Nieprawidłowościom w SKOK przygląda się również Komisja Nadzoru Finansowego. KNF odpiera zarzuty o bierność w sprawie kas oszczędnościowo-kredytowych.
Maciej Krzysztoszek z biura prasowego KNF przypomina, że dopiero od końca 2012 roku SKOK znajdują się pod kuratelą KNF. To właśnie do wołomińskiego SKOK skierowano pierwsze kontrole. Jedna miała charakter ogólny, druga dotyczyła prania brudnych pieniędzy, a trzecia sprawdzała czy instytucja wdraża wydane zalecenia. Jak informuje Maciej Krzysztoszek, na podstawie zebranego materiału w 2013 i 2014 roku KNF skierowała zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa.
Maciej Krzysztoszek dodaje, że zawiadomienie do prokuratury mogły skierować instytucje, które miały wiedzę o nieprawidłowościach wK asie z Wołomina. Przedstawiciel KNF wyjaśnia, że Kasa Krajowa SKOK mając wcześniej informacje o nieprawidłowościach w wołomińskiej Kasie, nie skierowała odpowiedniego zawiadomienia do prokuratury.
W czwartek poseł Przemysław Wipler złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Polityk podejrzewa Komisję Nadzoru Finansowego między innymi o niedopełnienie obowiązków w postaci niedostatecznego nadzoru nad SKOK.

IAR, awi

/