Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 29.03.2015

Koniec kwot mlecznych. Mali producenci obawiają się spadku cen

31 marca wygasa unijny system kwot mlecznych. Wprowadzono go w latach 80., by walczyć z nadmierną produkcją mleka, która znacznie przewyższała popyt. Za przekroczenie limitów państwa członkowskie musiały płacić kary. W takiej sytuacji wielokrotnie znajdowała się Polska.
31 marca wygasa unijny system kwot mlecznych31 marca wygasa unijny system kwot mlecznychPixabay.com
Posłuchaj
  • Likwidacja systemu kwot oczywiście zawsze będzie budzić niepokoje dotyczące niestabilności cen, ale mamy mechanizmy rynkowe do dyspozycji, by reagować na poważne sytuacje kryzysowe - powiedział unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan (IAR)
  • Radosław Iwański z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka o zniesieniu kwot mlecznych (IAR)
  • Radosław Iwański: pozycja polskich producentów w UE nie jest mocna (IAR)
Czytaj także

Dziś - jak wskazuje Komisja - sytuacja na rynku mleka jest inna, a eksport produktów mlecznych wzrasta.
Mimo to wygaśnięcie systemu kwot budzi niepokój zwłaszcza małych producentów, którzy obawiają się, że jeśli nie będzie limitów, ceny mleka za bardzo spadną, co zagrozi konkurencyjności małych gospodarstw.

Rolnicy muszą ograniczać produkcję

Do końca miesiąca rolnicy muszą ograniczać produkcję, by z dnia na dzień maksymalnie ją zwiększyć. To kłopotliwa sytuacja - zauważa Radosław Iwański z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Część hodowców decydowała się redukować pogłowie bydła, by mieścić się w produkcyjnych limitach. Inni z kolei zwiększali swoje stada bez względu na kary, aby osiągać maksymalną produkcję możliwie szybko. Nie wiadomo, którzy producenci postąpili słusznie - twierdzi.

Zyskają głównie duzi producenci
Eksperci przewidują, że na zniesieniu kwot mlecznych zyskają głównie duzi producenci.
Za przekroczenie limitów w ostatnim roku kwotowym Polska będzie musiała płacić kary. Bruksela zgodziła się, by rozłożyć je na trzyletnie raty.

KE ma mechanizmy reagowania w sytuacjach kryzysowych
Unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan powiedział, że zdaje sobie sprawę z tego typu niepokojów. Zapewnia jednak, że Komisja ma mechanizmy reagowania na poważne sytuacje kryzysowe.

Jednym ze sposobów, które - według Komisji - mogą służyć poprawie sytuacji w sektorze mlecznym po zakończeniu systemu kwot mleka jest większy dostęp do finansowania dla rolników.

31 marca koniec kwot mlecznych. 200 mln euro kar za nadprodukcję mleka >>>

Kilka dni temu Komisja i Europejski Bank Inwestycyjny zwracały uwagę, że w ramach unijnych programów, rolnicy mogą korzystać dziś nie tylko z dotacji, ale także z kredytów na konieczne inwestycje.

IAR, awi

/