Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Małgorzata Byrska 27.03.2015

BGK pożyczy pieniądze, a eksperci doradzą, jak założyć własną firmę

Rośnie popularność programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. W ramach wspólnego projektu resortu pracy i BGK osoby, które mają dobry pomysł na własny biznes, mogą dostać pożyczki na korzystnych warunkach.
Eksperci doradzą nie tylko przed rozpoczęciem działalności, ale także po założeniu firmy  za pożyczkę z BGKEksperci doradzą nie tylko przed rozpoczęciem działalności, ale także po założeniu firmy za pożyczkę z BGKPixabay
Posłuchaj
  • Pośrednicy, którzy działają w regionach i województwach, pokierują w szczegółach, co należy zrobić – tłumaczy dyrektor Anna Gajewska, z BGK. (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Preferencyjne pożyczki na uruchomienie własnej działalności dla bezrobotnych, absolwentów i studentów ostatnich lat – to idea tego rządowego programu.

Informacje na: www.bgk.pl

Osoby, które chciałyby skorzystać z tego wsparcia, przede wszystkim powinny odwiedzić stronę internetową Banku Gospodarstwa Krajowego.

– Podajemy tam wszystkie szczegóły dotyczące Programu. Jakie są rodzaje dostępnego wsparcia, warunki jego otrzymania, ale także kontakty do pośredników finansowych, którzy działają w poszczególnych regionach i województwach. Dlatego proponuję, żeby kontaktować się z tymi pośrednikami, a oni już pokierują w szczegółach, co należy zrobić  – tłumaczy dyrektor Anna Gajewska, z BGK.

Pieniądze na biznes i doradztwo

„Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” oferuje nie tylko pomoc finansową, ale też wsparcie doradcze, i to już na samym początku, przed uzyskaniem pożyczki.

– Program został tak pomyślany, że jeżeli masz pomysł, to spróbuj, odważ się skorzystać z tej oferty. Eksperci, fachowcy, którzy są operatorami tego Programu – powinni i mogą Ci pomóc. Dlatego przyjdź i zaryzykuj tę rozmowę, gdzie uzyskasz stanowisko, ocenę drugiej strony – tłumaczy Joanna Wardzińska, wiceprezes Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych.


Porady dla przedsiębiorców bez ograniczeń

Z takiej możliwości skorzystał m.in. Daniel Nosal z Piastowa koło Warszawy. Jak podkreśla, na pierwszym spotkaniu nie miał żadnego ograniczenia czasowego.

– Przyszedłem i ekspert powiedział, że siedzimy dopóki mam pytania. Później, już w trakcie pisania skróconego biznesplanu, kiedy nie zadzwoniłem czy wysłałem e-maila z pytaniem, to miałem natychmiastową odpowiedź – dodaje.

Eksperci: analiza pomysłu i biznesplanu

Osoba, która przychodzi do pośrednika finansowego z pomysłem, może bowiem liczyć na dokładne omówienie przyszłego biznesu i ryzyk z nim związanych.
– Zadawane są  jej pytania, które systematyzują pomysł, który ma przyszły przedsiębiorca.  Żeby wiedzieć, czy ma zdiagnozowany rynek, czy wie kto będzie do niego przychodził, jakie mogą być koszty, że są koszty stałe i zmienne. Dzięki tym pytaniom, wypełnienie wniosku jest już bardzo łatwe – zaznacza Joanna Wardzińska.

Łatwiej jest też przygotować biznes plan i wszystko dokładnie zaplanować. Tak było właśnie w przypadku p. Nosala, który dzięki pożyczce otwiera księgarnię internetową książek historycznych.
– Otrzymałem 74 tys. zł pożyczki. Około 29 tys. wydałem na program autorski, do tego doszły koszty bazy danych czyli bazy książek, i działania w Internecie. Pozostałą część, 44 tys. zł wydam na towar, na stany magazynowe. Dzięki tej pożyczce mogę kupić książki, reklamować się w Internecie, i jeszcze dodatkowo kupić profesjonalną bazę książek – wylicza przedsiębiorca.

Przypomnijmy, że warunkiem otrzymania pożyczki jest m.in. złożenie wniosku wraz z uproszczonym biznesplanem przedsięwzięcia, na realizację którego przeznaczone będzie wsparcie.

Justyna Golonko, mb

/