Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 09.04.2015

Grecja spłaciła MFW 450 mln euro pożyczki. Do spłaty pozostało jeszcze 28 mld euro

Grecja przelała na konto Międzynarodowego Funduszu Walutowego 450 milionów euro. Dziś mijał termin spłaty pożyczki wyznaczony rządowi w Atenach. To jednak nie koniec problemów tego kraju. W tym roku musi jeszcze spłacić 28 mld euro.
Premier Grecji Aleksis Tsipras spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w MoskwiePremier Grecji Aleksis Tsipras spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w MoskwiePAP/EPA/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO
Posłuchaj
  • Grecja obiecuje spłatę długów - relacja Tomasza Majki (IAR)
  • Do tej pory zachowaliśmy jedność w tej kwestii. Komisja Europejska ma nadzieję i uważa, że Europa utrzyma ją tak, jak pokazały to decyzje podjęte podczas spotkania Rady Europejskiej 19 marca - mówił rzecznik KE Margaritis Schinas (IAR)
  • Europeista dr Piotr Wawrzyk o wizycie premiera Grecji w Moskwie (IAR)
  • Dr Piotr Wawrzyk: wszyscy stracą na wyjściu Grecji ze strefy euro (IAR)
  • Rosja nie zmierza wykorzystywać Grecji w grze przeciwko innym członkom Unii Europejskiej - twierdził Władimir Putin na konferencji prasowej z szefem greckiego rządu (IAR)
  • Rosja może złagodzić embargo na greckie towary - relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
  • Nasi eksperci obecnie analizują plany dotyczące Tureckiego Potoku na podstawie informacji, które otrzymaliśmy. Chodzi zarówno o wykonalność projektu, warunki prawne i regulacyjne jak i konsekwencje realizacji takiego projektu - powiedziała Rzeczniczka KE ds. energii Anna Kaisa Itkonen (IAR)
  • Kontynuujemy prace z pozostałymi instytucjami oraz greckimi władzami. Odnotowaliśmy pewien postęp i spodziewamy się dalszego postępu w najbliższych dniach i tygodniach. Następnym etapem będzie spotkanie przewidziane na 24 kwietnia, które będzie szansą dla ministrów, by ocenić sytuację - powiedział rzecznik KE Margaritis Schinas (IAR)
  • Grecja dziś dług spłaciła, ale problemy pozostały - relacja Tomasza Majki (IAR)
Czytaj także

Grecja deklarowała spłatę najbliższej raty zadłużenia wobec zagranicznych wierzycieli podczas spotkania szefowej MFW z greckim ministrem finansów w Waszyngtonie. Jak poinformowała wtedy Christine Lagarde, Yanis Varoufakis zapewnił ją, że wpłata nastąpi do 9 kwietnia. Szefowa MSW przekonywała też, że regulowanie zobowiązań leży w interesie Aten.

Grecja na skraju zapaści finansowej
Potrzeby finansowe Greków są nadal jednak olbrzymie. W tym roku Grecja powinna spłacić około 28 mld euro długów. Trwają nerwowe negocjacje między Atenami i Brukselą. Grecki rząd ma przedstawić ostateczną listę reform. W zamian Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy są skłonne pożyczyć Atenom ponad 7 miliardów euro. Terminów osiągnięcia porozumienia było już kilka i żaden nie został dotrzymany.

Teraz minister finansów Yanis Varoufakis deklaruje, że rząd wstępne porozumienie z międzynarodowymi wierzycielami zostanie zawarte za dwa tygodnie w piątek w Brukseli na spotkaniu ministrów strefy euro.

Grecja liczy, że jej gospodarka odbija się od dna. W zeszłym roku wyszła z kilkuletniej recesji. Widać jednak również inne oznaki ożywienia. Produkcja przemysłowa w lutym wzrosła o niemal 2 procent. Bezrobocie w styczniu tego roku również nieznacznie spadło, ale nadal oficjalnie bez pracy jest prawie 26 procent obywateli.
Grecja, która została uratowana przed bankructwem przez pożyczki od państw strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w ostatnich tygodniach znów stanęła na skraju zapaści finansowej. Pod koniec lutego Ateny wystąpiły o przedłużenie programu pomocowego, ale prace, które miałby umożliwić wypłatę funduszy Grekom, opóźniały się.

George Soros: sytuacja Greków się pogarsza. Sami sobie robią krzywdę.

Źródło: Bloomberg/x-news

KE: jest postęp w rozmowach z Grecją

Jest postęp w rozmowach Grecji z międzynarodowymi kredytodawcami, ale na porozumienie jeszcze za wcześnie. Tak Bruksela ocenia trwające negocjacje w sprawie programu pomocowego dla Aten. Grecki minister finansów Yanis Varoufakis wyraził niedawno nadzieję, że wstępna umowa zostanie zawarta 24 kwietnia podczas spotkania ministrów finansów strefy euro.
Rzecznik Komisji Margaritis Schinas podkreślił, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami ministrów warunkiem dalszej pomocy jest przedstawienie przez rząd w Atenach pełnej i szczegółowej listy reform oraz jej zaakceptowanie przez pożyczkodawców do końca kwietnia. - Kontynuujemy prace z pozostałymi instytucjami oraz greckimi władzami. Odnotowaliśmy pewien postęp i spodziewamy się dalszego postępu w najbliższych dniach i tygodniach. Następnym etapem będzie spotkanie Eurogrupy przewidziane na 24 kwietnia, które będzie szansą dla ministrów, by ocenić sytuację. Oczywiście jeśli do porozumienia dojdzie wcześniej, będzie to bardzo mile widziane - powiedział Schinas.
Jeśli greckim władzom uda się na czas przedstawić szczegółową listę reform, Unia Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Europejski Bank Centralny mają odblokować pomoc w wysokości ponad 7 miliardów euro.

Rosja złagodzi embargo wobec Grecji
W środę między innymi o nowych kredytach premier Grecji Aleksis Tsipras rozmawiał z prezydentem Rosji. Władimir Putin nie złożył żadnych konkretnych deklaracji,obiecał jedynie w przyszłości pożyczki za umowy energetyczne, takie jak budowa nowego gazociągu

Według dziennika "Wiedomosti" Rosja może złagodzić embargo na greckie towary.

Gazeta przypomina, że za zdjęciem "wszelkiego rodzaju sankcji i restrykcji odwetowych" opowiedział się prezydent Władimir Putin. Jak twierdzi agencja Interfax, temat ten został poruszony w trakcie spotkania gospodarza Kremla z greckim premierem.

Prowadzenie prac nad złagodzeniem embarga na greckie produkty spożywcze potwierdził Minister Rozwoju Gospodarczego Aleksiej Uljukajew. Jednak nikt z jego resortu nie ujawnił szczegółów. Prace trwają także w resorcie rolnictwa.
Rosyjskie media przypominają, że Rosyjska Agencja Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego w kwietniu zamierza przeprowadzić kontrole greckich zakładów, co może oznaczać stworzenie listy tych, których produkty zostaną dopuszczone na rosyjski rynek. Moskwa w sierpniu ubiegłego roku wprowadziła embargo spożywcze dla krajów Unii Europejskiej. Była to odpowiedź na unijne sankcje, nałożone na Rosję za aneksję Krymu i agresywną politykę wobec Ukrainy.

Putin: premier Grecji nie prosił o pożyczkę

Po środowym spotkaniu Tsiprasa z Władimirem Putinem okazało się, że na razie nie zapadły żadne decyzje.

Gospodarz Kremla poinformował, że grecki premier nie prosił o pożyczkę i nie zapadła jeszcze decyzja w sprawie przyłączenia się Aten do budowy Gazociągu Tureckiego, łączącego po dnie Morza Czarnego Rosję z Turcją.

Putin jednak nie wykluczył w przyszłości pomocy finansowej dla Grecji, a także możliwości udziału rosyjskich firm w prywatyzacji greckich przedsiębiorstw.

Źródło: CNN Newsource/x-news

Rosyjski prezydent zapewnił, że rozumie przyłączenie się rządu w Atenach do unijnych sankcji wobec Rosji i zapewnił, że Moskwa nie będzie wykorzystywać greckich sympatii do, jak się wyraził, rozgrywania innych państw Unii Europejskiej.

Tymczasem Aleksis Tsipras oświadczył w środę na konferencji prasowej w Moskwie, że Grecja nie godzi się z logiką sankcji wprowadzonych wobec Rosji. Zapowiedział także podjęcie działań na różnych forach międzynarodowych, które mogłyby doprowadzić do wznowienia dialogu Unii z Rosją.

Gazociąg „Turecki Potok” pod lupą KE

Jak poinformowała w czwartek rzecznika Komisji Europejskiej ds. energii Anna Kaisa Itkonen w odpowiedzi na doniesienia o rozmowach w Moskwie dotyczących tzw. Tureckiego Potoku, KE przygląda się planom związanym z budową gazociągu.

- Nasi eksperci obecnie analizują plany dotyczące Tureckiego Potoku na podstawie informacji, które otrzymaliśmy. Chodzi zarówno o wykonalność projektu, warunki prawne i regulacyjne, jak i konsekwencje realizacji takiego projektu - powiedziała rzeczniczka Komisji ds. energii Anna Kaisa Itkonen. Podkreśliła, że „w każdym razie Komisja oczekuje, że wszystkie strony będą przestrzegały unijnych zasad - w tym tych, dotyczących zamówień publicznych czy dostępu do sieci przesyłowej - oraz tego, że zobowiązania wynikające z obecnych kontraktów będą dopełnione”.
Rzeczniczka dodała, że Komisja została zaproszona na ostatnie spotkanie dotyczące "Tureckiego Potoku", jakie odbyło się w Budapeszcie. Ministrowie Węgier, Serbii, Macedonii, Grecji i Turcji podpisali wtedy deklarację dotyczącą współpracy przy budowie gazociągu. Itkonen powiedziała, że Komisja Europejska uczestniczyła w tych rozmowach jako obserwator. Rzeczniczka przypomniała też, że kwestią dywersyfikacji źródeł energii w regionie Południowej i Centralnej Europy zajmuje się obecnie specjalna grupa ekspertów, która w czerwcu ma przedstawić wyniki swoich prac.

IAR/PAP, awi