Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 21.04.2015

Za autostradę zapłacimy smartfonem

System elektronicznego poboru opłat drogowych viaTOLL obowiązuje w Polsce od 2011 roku.
Posłuchaj
  • ViaToll - Elektroniczny system poboru opłat za przejazd drogami krajowymi: doświadczenia i perspektywy w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Obejmuje samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony oraz autobusy. Elektronicznie mogą także płacić samochody osobowe, które jeżdżą po państwowych, płatnych autostradach. - Od początku tego roku system stal się mniej restrykcyjny – mówi Marek Cywiński, prezes zarządu Kapsch Telematics Services. - W tej chwili kary za nieuiszczenie opłat są znacznie niższe, maksymalnie możemy zapłacić 1500 zł. Tę karę można złapać jedną na dzień, a nie kilkadziesiąt jak to było wcześniej, kiedy można było doprowadzić firmę do bankructwa jeżdżąc przez kilka godzin drogami objętymi systemem – mówi gość.

Duże wpływy z systemu do budżetu

Finansowa skuteczność będzie taka sama, dlatego, że wpływy z kar wynosiły kilka, maksymalnie kilkanaście milionów złotych w stosunku do 1,4 mld zł wpływu do budżetu z całego systemu. - Raczej system kar jest po to, żeby przekonywać użytkowników, że nie warto jest unikać opłaty – dodaje rozmówca.

Za autostradę zapłacimy komórką

Jeśli chodzi o sposób wnoszenia opłaty to przewidujemy w najbliższym czasie wprowadzenie aplikacji mobilnych, które pozwolą na wnoszenie opłat przy pomocy smartfonów. - Natomiast problem polega na tym, że musi być jasno identyfikowany ten, który tę opłatę wnosi, i ten który przejeżdża pod bramką – podkresla gość.

W 2014 roku dzięki systemowi ViaToll wniesiono opłaty wysokości 1,42 mld zł

Dominik Olędzki, abo