Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 09.06.2015

Elewarr: spółka idzie pod nadzór ministra skarbu. Rolnicze związki zawodowe żądają działania prokuratury

Spółka Elewarr trafi pod nadzór Ministerstwa Skarbu Państwa. Nie ma również mowy o dymisji ministra rolnictwa Marka Sawickiego. To najważniejsze decyzje, które po spotkaniu Ewy Kopacz z wicepremierem Januszem Piechocińskim przekazała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Tymczasem Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych domaga się wyjaśnienia sprawy Elewarru i liczy na działania prokuratury w tej sprawie.
Posłuchaj
  • Minister rolnictwo Marek Sawicki do spotkania podchodzi spokojnie. Przypomina, że rozmowy o Elewarrze odbywały się w rządowym gremium w ubiegłym miesiącu podczas posiedzenia Rady Ministrów (IAR)
  • Marek Sawicki: omawialiśmy warunki sprzedaży Elewarru ((IAR)
  • Spółka Elewarr trafi pod nadzór Ministerstwa Skarbu Państwa. Nie ma również mowy o dymisji ministra rolnictwa. Dlaczego, tłumaczy rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.?IAR/.
Czytaj także

Szef organizacji Sławomir Izdebski na wtorkowej konferencji podkreślił, że niejasności wokół Elewarru narastają od wielu lat: w spółce panuje nepotyzm, stanowiska obejmują tylko ludzie związani z Polskim Stronnictwem Ludowym i nie podaje się, kto zasiada w radach nadzorczych. - W dodatku są to ludzie bardzo często bez kompetencji, bez kwalifikacji, bez kursów, które są wymagane w tym zakresie - wskazał.

Według szefa Związku największy problem dotyczy jednak opiewających na 2,5 mln zł premii dla władz Elewarru, które - jak zaznaczył - zostały wyprowadzone ze spółki w sposób nielegalny. Izdebski krytycznie odniósł się też do reakcji premier Ewy Kopacz w sprawie Elewarru.

- Nam chodzi o przyznanie tych premii, które są niezgodne z ustawą o kominach płacowych. Minister (rolnictwa) o tym doskonale wiedział, minister ich desygnował, dawał swoich ludzi na te stanowiska, a później ci ludzie przyznali sobie kwoty, na które nie pozwala im ustawa - podkreślił Izebski.

- Pani premier powinna natychmiast zwrócić się do Prokuratora Generalnego - dodał.

Szef OPZZ RIOR wyraził nadzieję, że powiadomiona przez NIK prokuratura wyjaśni sprawę.

Premier Ewa Kopacz rozmawiała w poniedziałek na temat sprawy Elewarru z szefami resortu rolnictwa i skarbu - Markiem Sawickim i Włodzimierzem Karpińskim.

Rzecznik rządu: Elewarr przechodzi proces naprawczy

W poniedziałek w sprawie Elewarru odbyło się spotkanie premier Ewy Kopacz i wicepremiera Janusza Piechocińskiego. W rozmowach uczestniczyli też minister rolnictwa Marek Sawicki i minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

Szefową rządu zaniepokoił opublikowany w ubiegłym tygodniu raport Najwyższej Izby Kontroli na temat nadzoru Agencji Rynku Rolnego nad spółką zajmującą się między innymi magazynowaniem zbóż. NIK wnioskował o rozważenie likwidacji Elewarru.

Spółka przechodzi jednak proces naprawczy - argumentowała Małgorzata Kidawa-Błońska, podkreślając, że raport NIK odnosi się do stanu sprzed 1,5 roku. Jak mówiła, przez ten czas w Elewarrze zmieniło się "bardzo dużo".

Osobisty nadzór ministra skarbu

Jeden członek zarządu, ograniczone honoraria, ograniczona o 50 procent rada nadzorcza i zmniejszone diety, nadzór właścicielski nad spółką prowadzić będzie minister skarbu - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Rzecznik NIK Paweł Biedziak, zapytany przez IAR o stanowisko rządu przedstawione przez Małgorzatę Kidawę Błońską, odmówił komentarza.

Opublikowany w zeszłym tygodniu raport Izby dotyczy lat styczeń 2010- wrzesień 2013.

Marek Sawicki nie straci stanowiska

Po rozmowie Kopacz-Piechociński stanowiska nie straci minister rolnictwa Marka Sawickiego. Został on zdymisjonowany w 2012 roku po pierwszej kontroli NIK. - Na pewno dymisji ministra Sawickiego nie będzie i w ogóle nie było takiego pomysłu, żeby ta dymisja miała miejsce - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.

NIK negatywnie oceniła sprawowanie nadzoru Elewarru przez Agencję Rynku Rolnego. W raporcie czytamy, że spółka przestała pełnić kluczową rolę w stabilizacji rynku zbóż oraz w przechowywaniu zapasów interwencyjnych Unii Europejskiej. Zarzucono też przerost zatrudnienia oraz wypłacanie zbyt wysokich wynagrodzeń.

Kopacz rozmawiała z Piechocińskim też o konflikcie Bury-Wojtunik

W tej sprawie Ewa Kopacz rozmawia z Januszem Piechocińskim. Wicepremier przed spotkaniem unikał komentarzy.

Rozmowa z Piechocińskim miała też dotyczyć sporu Bury-Wojtunik. Szef CBA skarży się w liście do premier na szefa klubu ludowców i zarzuca mu "próbę destabilizacji CBA.

Wcześniej zapowiadano "dywanik" dla Sawickiego

Wcześniej zapowiadano, że Marek Sawicki ma w poniedziałek rozmawiać z Ewą Kopacz na temat sytuacji w zbożowej spółce Elewarr.

Sawicki do spotkania podchodził spokojnie. Przypominał, że rozmowy o Elewarrze odbywały się w rządowym gremium w ubiegłym miesiącu podczas posiedzenia Rady Ministrów. Sytuacja w spółce oraz jej przyszłość jest Kopacz znana. - Być może premier chce rozmawiać o szczegółach raportu. Warto byśmy o tym rozmawiali - dodaje.

Czytaj dalej
zboże 1200.jpg
NIK: Elewarr do likwidacji

Spółka Elewarr trafi do holdingu spożywczego

Decyzją władz, spółka zbożowa będzie zarządzana przez Ministerstwo Skarbu Państwa. To w przyszłości nie wyklucza jej prywatyzacji - dodaje polityk PSL. Rozmowy z rolnikami i grupami producenckimi na temat wykupu akcji w spółce trwają od półtora roku. Zainteresowanie jest jednak niewielkie.

Elewarr wraz z Krajową Spółką Cukrową i rynkami hurtowymi ma współtworzyć projekt narodowego holdingu spożywczego.

IAR/PAP, awi, jk