Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 07.07.2015

Brakuje lekarzy. Wyjeżdżają z Polski już nie tylko ze względu na zarobki

Na Śląsku, podobnie jak w całym kraju, brakuje lekarzy specjalistów, a ci aktywni zawodowo nie są już pierwszej młodości, alarmują eksperci.
Posłuchaj
  • O brakach kadrowych wśród polskich lekarzy mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: dr Jacek Kozakiewicz, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach /Dorota Stabik, Polskie Radio/
Czytaj także

Starzenie się kadry można zaobserwować w wielu specjalnościach, wyjaśnia dr Jacek Kozakiewicz, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach.

- W gronie ginekologów i położników aż 73,5 proc. to osoby powyżej 50. roku życia. Podobnie jest w chirurgii, gdzie prawie 60 proc. to lekarze powyżej 50. roku życia. W internie prawie 50 proc. lekarzy to osoby powyżej 50. roku życia, a pediatrii to prawie 73 proc. - mówi Jacek Kozakiewicz.

Emigracja lekarzy nie tylko w celach zarobkowych

Młodzi medycy wyjeżdżają za granicę,  nie tylko zarabiać, ale też szkolić się, ponieważ w  Polsce bardzo trudno zrobić specjalizację.

- Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej obserwujemy trend wyjeżdżania młodych medyków. Początkowo wydawało się, że mamy do czynienia tylko z emigracją zarobkową. Teraz coraz częściej mówimy o emigracji zarobkowo-szkoleniowej. Nie jest to już tylko problem niewystarczających przychodów, ale również braku możliwości szkolenia specjalizacyjnego. Niestety liczba rezydentur przyznawana przez ministra zdrowia jest ciągle niewystarczająca. To powoduje kolejki w oczekiwaniu na miejsce specjalizacyjne, zwłaszcza w tych dziedzinach, które są przedmiotem szczególnego zainteresowania młodych osób - mówi gość radiowej Jedynki.

Lukę wypełnią lekarze zza wschodniej granicy?

Dr Jacek Kozakiewicz nie wierzy w to, że  lekarzy opuszczających Polskę zastąpią ci przybywający zza wschodniej granicy. Przykład  regionu śląskiego potwierdza taką diagnozę.

- To są mity, że przyjadą lekarze ze Wschodu i wypełnią tę lukę. Od 2014 roku ok. 1500 lekarzy pobrało zaświadczenia uprawniające ich do wykonywania zawodu w UE, a ze Wschodu tylko 21 medyków wykazało zainteresowanie pracą u nas – przytacza liczby gość radiowej Jedynki.

Od 2004 roku w całej Polsce zaświadczenia umożliwiające pracę za granicą   otrzymało ponad 10 tysięcy polskich lekarzy, czyli około 7,8 procent.

Dorota Stabik, awi