Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Anna Wiśniewska 10.07.2015

Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika: rewolucji nie będzie?

Wątpliwości rozstrzygane będą na korzyść podatników. Taka zasada znalazła się w przyjętej w piątek przez Sejm nowelizacji Ordynacji podatkowej. Niektórzy mówią o rewolucji. Inni bardziej sceptycznie podchodzą do nowych przepisów. Wśród wątpiących jest Marek Siudaj z Tax Care, który przypomina, że ta zasada już istnieje w polskim prawie.
Posłuchaj
  • O zasadzie "in dubio pro tributario" portalowi gospodarka.polskieradio.pl mówi Marek Siudaj z Tax Care /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

- Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który był już wielokrotnie przytaczany przez różnego rodzaju sądy, wszystkie wątpliwości powinny być rozstrzygane na korzyść podatnika. Tu pojawia się pytanie: dlaczego w takim razie tak nie jest? Co się dzieje, że urzędy skarbowe tego nie stosują? Mam poważne wątpliwości, czy wpisanie tej zasady do Ordynacji podatkowej cokolwiek zmieni.

I jak dodaje, zasada "in dubio pro tributario",  zaproponowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, a którą poparli posłowie, jest znacznie bardziej ogólna niż zapis proponowany przez Ministerstwo Finansów.

- Zapis zaproponowany przez prezydenta mówi "w razie niedających się rozstrzygnąć wątpliwości". Pytanie brzmi: kto będzie miał te wątpliwości - podatnik czy Urząd Skarbowy? Urzędy przecież w wielu przypadkach są bardzo pewne tego, co mówią i to nawet wtedy, gdy jest wyraźna linia orzecznictwa sądów administracyjnych, która mówi, że dany przepis należy stosować zupełnie inaczej - zastanawia się ekspert.

Zmianami, które mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r., zajmie się teraz Senat.

Błażej Prośniewski