Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 10.07.2015

Ordynacja podatkowa: Sejm za rozstrzyganiem wątpliwości na korzyść podatnika

Wątpliwości rozstrzygane będą na korzyść podatników - taki ma być skutek uchwalonej w piątek przez Sejm noweli Ordynacji podatkowej.
Posłuchaj
  • Wincenty Elsner z SLD zarzucił PO, że ta nie chce wprowadzenia rewolucyjnych przepisów promujących podatnika (IAR)
  • Waldemar Pawlak z PSL: nie należy obawiać się podatników (IAR)
Czytaj także

Opozycja poparła w Ordynacji Podatkowej poprawkę PSL, która przywraca zasadę zapisaną pierwotnie w prezydenckim projekcie. Mówi ona, że "niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika".

Przeciwko takiej poprawce było Ministerstwo Finansów, dlatego nie poparła jej Platforma Obywatelska, choć co do ogólnej zasady przyjętej w nowelizacji panowała zgoda. Resort finansów tłumaczył, że podpierał się opiniami ekspertów podatkowych w tej sprawie. MF wskazywało na błędne brzmienie zapisu oraz to, że najważniejsza obecnie zasada w Ordynacji, czyli zasada legalizmu, zapisana jest w 120 artykule, więc żadna inna nie powinna stać wyżej.

Czytaj dalej
puls 1200.jpg
Nowelizacja Ordynacji podatkowej. Eksperci: diabeł tkwi w szczegółach

Przed głosowaniem głos zabrał Wincenty Elsner z SLD, który zarzucił Platformie z mównicy, że ta nie chce wprowadzenia rewolucyjnych przepisów promujących podatnika. Elsner uważa, że przepis, proponowany przez Komisję Nadzoru, jest nieprecyzyjny. - Dlaczego Platforma Obywatelska nie chce rozstrzygać przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika? - pytał z mównicy poseł SLD.

"Nie należy się obawiać podatników"

Z kolei Waldemar Pawlak z PSL zaznacza, że w jego ocenie zapis proponowany przez Komisję pozostanie pomimo wprowadzenia poprawki. Jak mówił Pawlak, w poprawce powraca się do jednoznacznej propozycji prezydenta Komorowskiego. - Nie należy się obawiać podatników, bo oni kreują dochody, z których potem poborcy podatkowi, u nas zwanymi wdzięcznie urzędnikami skarbowymi pobierają podatki. Więc bardzo ważne jest, żebyśmy dbali o podatników, bo jeśli podatnikom się będzie działo dobrze, to i państwo będzie w dobrym stanie - tłumaczył Pawlak.

Za przyjęciem poprawki głosowało 242 posłów, a przeciw było 202. Dwie osoby wstrzymały się od głosu. Wprowadzenie do Ordynacji podatkowej zapisu o rozstrzyganiu wątpliwości na rzecz podatnika jest jednym z pytań, na które Polacy mają odpowiadać we wrześniowym referendum.

Nowelizacja przewiduje przepisy ograniczające możliwość nadania decyzji podatkowej rygoru natychmiastowej wykonalności w sytuacji, gdy do przedawnienia zobowiązania podatkowego zostało mniej niż 3 miesiące. Według Kancelarii Prezydenta organy podatkowe często nadużywają tej przesłanki, kiedy np. z powodu własnej opieszałości nie są w stanie przez 5 lat lub więcej ostatecznie zakończyć sprawy.

Znikną uciążliwe dla firm obowiązki korekty kosztów

Zaproponowano ponadto uchylenie uciążliwych - według firm - obowiązków administracyjnych związanych z "korektą kosztów" w podatkach dochodowych oraz regulacje umożliwiające kontrolę ksiąg w miejscu, gdzie są prowadzone. W przypadku kontroli przedsiębiorcy nie będą musieli swoich dokumentów transportować z firmy, która prowadzi im dokumentację, do siedziby swojej lub organu kontrolującego.

W ustawie znalazły się także regulacje zmierzające do zmniejszenia kosztów funkcjonowania administracji podatkowej. Zniesiony ma być obowiązek wydawania postanowień przez organy podatkowe w sprawach, w których wartość podatku nie przekracza 3-krotności opłaty pocztowej za list polecony.

Zmianami, które mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r., zajmie się teraz Senat.

Marek Siudaj, ekspert Tax Care o zasadzie "in dubio pro tributario":

IAR/PAP, awi