Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 15.07.2015

Będzie program Go Iran. Na porozumieniu nuklearnym zyskają polscy eksporterzy żywności

Wicepremier, szef MG Janusz Piechociński zapowiedział uruchomienie programu Go Iran, by wzmacniać naszą współpracę gospodarczą z Iranem. To kraj, który importuje 85 proc. żywności, w którym jest ogromne zapotrzebowanie na polską technikę i technologię kolejową - mówił.
Posłuchaj
  • Historyczne porozumienie w rozmowach atomowych - relacja Adama Czartoryskiego z Wiednia (IAR)
  • Iran i Izrael o porozumieniu atomowym z Teheranem - relacja Rafała Motriuka (IAR)
  • Janusz Piechociński: porozumienie z Iranem nie wpłynie istotnie na ceny paliw (IAR)
  • Janusz Piechociński: zaangażowanie sektora finansowego pozwoli na eksport produktów do Iranu (IAR)
Czytaj także

- Porozumienie Iranu ze społecznością międzynarodową w sprawie programu jądrowego tworzy zupełnie nowe warunki (...) do współpracy. Będziemy więc uruchamiać program Go Iran - powiedział Piechociński na środowej konferencji prasowej.

Dodał, że jest to kraj z dużym popytem i może być ważnym partnerem gospodarczym Polski. - To kraj, który importuje 85 proc. żywności, kraj, w którym jest ogromne zapotrzebowanie na polską technikę i technologię kolejową - powiedział. Wśród możliwych obszarów współpracy wymienił także poszukiwania geologiczne i eksploatację surowców.

- To potencjalnie wielki partner. W tej nowej rzeczywistości może być parterem stabilnym, z którym realizuje się bardzo dobre, obopólne interesy - powiedział.

Czytaj dalej
puls gospodarki 14.07.2015 1200.jpg
Osiągnięto porozumienie z Iranem, Teheran już zapowiada powrót na rynek ropy. Czy spadną ceny paliw?

"Porozumienie z Iranem bez większego wpływu na rynek ropy"

Cześć ekspertów spodziewa się spadku cen paliw, ale Janusz Piechociński jest ostrożny. Przypomina, że Iran już wcześniej był obecny na rynku ropy i omijał międzynarodowe sankcje. Wicepremier dodaje, że ten rejon świata wciąż jest niestabilny, a to oznacza, że irańskie porozumienie nie powinno wpłynąć na ceny surowców.

Janusz Piechociński twierdzi, że zaangażowanie sektora finansowego pozwoli na eksport produktów do Iranu. Wcześniejsze obostrzenia, jak przypomina wicepremier, dotyczyły także banków, które zabezpieczały płatności. Jego zdaniem, w nowej sytuacji, Bank Gospodarstwa Krajowego i Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych powinny zaangażować się w obsługę eksportu do Iranu. Wicepremier będzie w tym celu zabiegał o dokapitalizowanie BGK.

Na otwarciu, zdaniem ministra, najbardziej skorzystają producenci żywności czy przemysł elektro-maszynowy. Polskie firmy sprzedają tam maszyny, wyroby rolnicze i medyczne. Teheran przysyła do nas głównie winogrona suszone i śliwki, pistacje oraz podroby zwierzęce.

Obroty handlowe Polski i Iranu spadają od 2010 r.

Obroty handlowe Polski i Iranu spadają od 2010 roku. Według ostatnich danych resortu gospodarki obejmujących pierwsze 11 miesięcy ubiegłego roku wartość naszej wymiany handlowej przekroczyła 69 milionów dolarów.

Polskie firmy sprzedają tam maszyny, wyroby rolnicze i medyczne. Teheran przysyła do nas głównie winogrona suszone i śliwki, pistacje oraz podroby zwierzęce.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała we wtorek o podpisaniu porozumienia z Iranem. MAEA i Teheran uzgodniły, że wszelkie kwestie sporne dotyczące irańskiego programu nuklearnego zostaną wyjaśnione do końca 2015 roku. Strony mają także podpisać oddzielne porozumienie dotyczące dostępu oenzetowskich inspektorów do irańskiej bazy wojskowej Parczin niedaleko stolicy. MAEA podejrzewa, że Teheran przynajmniej do 2003 r. prowadził badania mające na celu budowę bomby atomowej.

Według irańskich mediów - agencji IRNA oraz Press TV - Teheran zachowa prawo do wzbogacania uranu.

Kontynuowane mają być również prace badawczo-rozwojowe nad wirówkami służącymi do uzyskania większej ilości izotopu uranu. Wszystkie irańskie elektrownie będą kontynuować swoją pracę. Z kolei gospodarcze i finansowe sankcje przeciwko Iranowi zostaną zniesione rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Oprócz unijnej komisarz na konferencji w Wiedniu zabrał głos minister spraw zagranicznych Iranu. Mohammad Javad Zarif podkreślił wagę wtorkowego porozumienia. - Jestem przekonany, że jest to historyczny moment. Porozumienie nie jest idealne dla nikogo, ale jest tym, co zdołaliśmy osiągnąć. Jest to ważne osiągnięcie dla nas wszystkich - powiedział.

IAR/PAP, awi