Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 31.07.2015

Nietypowe wzrosty polskiego eksportu

Polski eksport trzyma się mocno. Rośnie sprzedaż sektora spożywczego, mebli, wyrobów elektro-maszynowych i wielu innych. W czerwcu nasz eksport przyspieszył i w ujęciu rocznym wzrósł o 13,3 proc. rok do roku. Tak wynika z najnowszego raportu Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
Posłuchaj
  • O niespotykanych wzrostach eksportu mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Piotr Soroczyński, główny ekonomista KUKE /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

- Czerwiec z natury to nie jest miesiąc, kiedy handlowcy chcą bardzo forsownie odnawiać stany zapasów magazynowych, bo spodziewają się, że w lipcu – sierpniu będą mieli mniejsze obroty. Podobnie robią przemysłowcy, którzy raczej szykują się do okresu wakacyjnego, kiedy będą konserwować ciągi technologiczne, kiedy będą planowo wysyłali znaczną część załogi na urlopy i raczej nie przewidują zbyt dużej produkcji. Stąd te dostawy, które są realizowane w czerwcu, z natury nie są zbyt duże. Z reguły podobne są do majowych lub mniejsze. W tym roku ewidentnie mamy wzrost w czerwcu, w stosunku do maja o 3 proc. - mówi Piotr Soroczyński, główny ekonomista KUKE.

Czemu zawdzięczamy takie wzrosty?

Gość radiowej Jedynki wyjaśnia, że taki niespotykany wzrost w naszym eksporcie jest zasługą tego, co dzieje się w europejskiej gospodarce.

- Trzeba pamiętać, że my duże ilości surowców czy komponentów do dalszej produkcji wysyłamy chociażby do Niemiec, które są królami eksportu w światowej gospodarce. Między innymi temu, że Niemcom i innym producentom z krajów europejskich poprawiła się sytuacja konkurencyjna, zawdzięczamy, że Europa wyrwała się z marazmu – tłumaczy Piotr Soroczyński.

Dobre perspektywy

W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się dalszego wzrostu eksportu.

- Słabe wyceny euro na światowych rynkach wciąż powinna korzystnie wpływać na sytuację. Nasi producenci dobrze radzą sobie w takich warunkach. Nam aż tak słabe euro na świecie nie przeszkadza. W najbliższych miesiącach dosyć często będziemy widzieć takie statystyki powyżej 10 proc. Myślę, że w całym roku jesteśmy w stanie wypracować dynamikę wzrostu nieco powyżej 12 proc. – przewiduje Piotr Soroczyński.

W ostatnim czasie widać wyraźnie, że nie tylko w rekordowym tempie rośnie zagraniczna sprzedaż części i komponentów do produkcji samochodów, ale także nie słabnie wywóz artykułów rolno-spożywczych.

Justyna Golonko, awi