Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Filip Kołodziej 11.09.2015

Ustawa frankowa do kosza, ale wsparcie dla kredytobiorców konieczne

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za projektem ustawy o wsparciu dla kredytobiorców, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Natomiast ustawa o przewalutowaniu kredytów walutowych nie wejdzie w życie, bo prezydium komisji podjęło decyzję, że na następne posiedzenie parlamentu nie przygotuje opinii o senackich poprawkach do ustawy.
Posłuchaj
  • Puls gospodarki cz. 1 - gośćmi Polskiego Radia 24 byli Agnieszka Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej, dr Andrzej Kurnicki, szef Katedry Finansów i Bankowości w Uczelni Łazarskiego, Kamil Maliszewski, z DM mBanku /Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
  • Puls gospodarki cz. 2 - gośćmi Polskiego Radia 24 byli Agnieszka Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej, dr Andrzej Kurnicki, szef Katedry Finansów i Bankowości w Uczelni Łazarskiego, Kamil Maliszewski, z DM mBanku /Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

- To jest, wydaje się, najwłaściwszy kierunek, ponieważ bierze on pod uwagę realne problemy kredytobiorcy, i też w pewnym stopniu, na pewno większym niż ten projekt dotyczący kredytów frankowych tylko i wyłącznie, bierze pod uwagę kryterium dochodowe – tłumaczy Kamil Maliszewski z DM mBanku.

Posłuchaj
00:41 [i_11(3).mp3 Kamil Maliszewski: to jest właściwy kierunek

 

Pytaniem pozostaje, jak duża będzie skala wsparcia, na razie propozycje mówią o 1500 zł miesięcznie przez jeden rok. Najważniejsze jest, by przy ustalaniu pomocy dla kredytobiorców nie brać pod uwagę tylko krótkookresowej politycznej perspektyw - podkreśla Agnieszka Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej.

- Jeżeli mówimy o wsparciu socjalnym państwa, to ono oczywiście może się pojawiać w niektórych sytuacjach. Natomiast jest też kwestia tego, że wspieranie też ma negatywne skutki, dlatego należy znaleźć ten złoty środek, i zastosować odpowiednie kryteria, które muszą podlegać szerszej ocenie niż krótki polityczny czas – mówi. 

Posłuchaj
01:05 [i_11(1).mp3 Agnieszka Durlik-Khouri: pośpiech nie jest wskazany

 

Bardzo krytycznie postępowanie banków przy udzielaniu kredytów, w tym w największym stopniu frankowych ocenia dr Andrzej Kurnicki, szef Katedry Finansów i Bankowości w Uczelni Łazarskiego.

- Kredyt frankowy był instrumentem finansowym, a nie kredytowym. To jest zupełnie co innego. Proszę pamiętać, że jeżeli ktoś spekuluje na frankach w okresie 6-12 miesięcznym, to takiego kredytowania może bank udzielić, ale nie w przypadku długoterminowego kredytowania na poziomie 20-30 lat. Poddać presji sektor bankowy, a jednocześnie zagrozić stabilności sektora bankowego, tylko dla tego, że sektor bankowy wymyślił formułę, czy instrument do maksymalizacji zysków – uważa. 

Posłuchaj
00:59 [i_11(2).mp3 dr Andrzej Kurnicki: kredyt frankowy był instrumentem finansowym, a nie kredytowym

 

Po pierwszym czytaniu projekt znów trafił do komisji finansów, ale zdaniem Krystyny Skowrońskiej (PO) są szanse, że zostanie uchwalony w tej kadencji.

Grażyna Raszkowska, fko