Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 23.10.2015

Ożywienie na rynku wieprzowiny. Wzrasta spożycie mięsa, ale producentom problemów nie brakuje

Po trzech kwartałach tego roku już wiadomo, że w kraju wzrosło spożycie mięsa wieprzowego. Rośnie także produkcja żywca w Unii Europejskiej, w tym w Polsce.
Posłuchaj
  • O sytuacji producentów wieprzowiny mówił w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki: Janusz Rodziewicz, prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

We wrześniu  2015 roku ceny trzody chlewnej wzrosły, choć nadal były niższe, niż przed rokiem. W Polsce za  tuczniki  zakłady mięsne płaciły przeciętnie 4 złote 61 groszy za kilogram, o 6,3 procent  mniej niż rok wcześniej.

Lekki optymizm wśród producentów

Mimo dość niskich cen, branża mięsna umiarkowanie optymistycznie patrzy w przyszłość. Przy czym decydujące znaczenie w mijającym roku miała sytuacja na rynku wewnętrznym, podkreśla Janusz Rodziewicz, prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy.

- Rynek krajowy, na całe szczęście, nas trzyma, a do tego dobra pogoda, czyli w Polsce w czasie wakacji wszędzie był spory tłok i ludzie chyba sobie nie oszczędzali - mówi gość radiowej Jedynki.

Wzrost spożycia nie tak duży

Jednak problemów o zasadniczym znaczeniu hodowcom i producentom ciągle nie brakuje, a  wzrost spożycia pozostaje niewielki.

– Wzrost jest tylko kilkuprocentowy, tak dobrze więc nie ma. Dręczą nas jednak inne problemy: eksportowe, embargo się nie skończyło, w dalszym ciągu afrykański pomów świń, mimo że „zalecza się”, ale to nie polega na takim szybkim odbudowaniu wszystkich rynków eksportowych - mówi Janusz Rodziewicz.

Poszukiwanie nowych rynków

Stąd producenci cały czas poszukują nowych rynków zbytu dla swoich towarów. Służyć ma temu kolejna edycja działań promocyjnych „Smaki Europy - jakość, tradycja”

- Jest to innowacyjne program, z tego względu, że działamy wspólnie z producentami owoców i warzyw, co tylko dodaje nam smaku. Bardzo dobrze, że rozszerzamy te działania. Taka jest tendencja w Europie i przede wszystkim mamy atrakcyjne, zupełnie inne rynki: chiński, który pozostaje do zdobywania, oraz Białoruś i Algierię – mówi Janusz Rodziewicz.

Uwzględniając spadek cen detalicznych wieprzowiny, przewiduje się, że krajowe spożycie tego mięsa w  2015 roku może wzrosnąć do około 40 kilogramów na mieszkańca. W  2014 roku było to 39 kilogramów i 10 dekagramów.

Elżbieta Mamos, awi