Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 28.10.2015

Polski Skype poszukiwany

Coraz więcej podmiotów chce inwestować i wspierać start-upy. Polska spółka Cloud Technologies uruchamia w Warszawie własny park technologiczny. Młodzi ludzie, przede wszystkim studenci znajdą tam przestrzeń do pracy, wsparcie merytoryczne i finansowe.
Posłuchaj
  • O uruchomieniu w Warszawie nowego parku technologicznego mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Kapuśniak z firmy Cloud Technologies (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Zgłaszane projekty nie muszą być zaawansowane, mogą być w bardzo wczesnej fazie rozwoju - zapowiada Łukasz Kapuśniak z firmy Cloud Technologies. - Chcemy skupić się na pomocy ludziom, którzy dopiero zaczynają i kwestia opłacalności nie jest jeszcze na tym etapie rozpatrywana. Chcemy im pomóc w rozwoju ich warsztatu, pomysłu, idei. Z pomysłów, które zbierzemy, wybierzemy 10 najlepszych, które będą mogły rozwijać się pod naszą pieczą. Każdy projekt po trzech miesiącach będzie rozpatrywany, czy się udaje, czy nie, co można zmienić, czy warto to dalej robić i czy trzeba szukać innych rozwiązań. Scena start-upowa jest bardzo specyficzna. Na 10 uruchomionych inicjatyw 9 upada w ciągu roku, więc inwestowanie w start-upy jest szalenie trudne.

Start-upom przyda się pomoc 

Pomoc jest start-upom potrzebna, żeby skrócić ich drogę do zaistnienia na rynku. - Nam się udało i myślimy, że wiemy, jakich błędów powinniśmy byli uniknąć na początku naszej działalności. Tym chcemy się podzielić  - mówi Łukasz Kapuśniak. - Patrzymy na tych ludzi, jak na siebie 10 lat temu - dodaje.

Każdy projekt ma szansę

Spółka szuka nie tylko start-upów z obszaru własnej działalności, czyli Big Data Marketing.

- Każdy projekt technologiczny, każdy projekt wizjonerski ma szansę dostać się do naszego programu i zostać wspartym wszystkim tym, czym dysponujemy - od pieniędzy, przez know-how, po lokalizację i tzw. socjal - podkreśla gość PR24.

Wzorce czerpane z Doliny Krzemowej

Cloud Technologies samo kiedyś skorzystało z mentoringu w ramach programu Tech Match w Dolinie Krzemowej.

- Wzorce, które czerpaliśmy dzięki temu programowi, chcemy przenosić na polski grunt. W Dolinie Krzemowej widzieliśmy, jak blisko współpracuje biznes z uczelniami, jak blisko są firmy, które często konkurują o tych samych klientów, a jednak potrafią razem współpracować, żeby stworzyć jedno uniwersalne dobro, skupić dużo mózgów, dużo pomysłów i chętnych rąk do pracy w jednym miejscu i wystrzelić pomysłem na miarę Skype'a, Facebooka czy Twittera – mówi gość Polskiego Radia 24.

Projekty można zgłaszać na stronie labs.cloudtechnologies.pl. W zgłoszeniu należy przesłać krótki biznesplan.

Karolina Mózgowiec