Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 30.10.2015

Eurostat: stopa bezrobocia w Polsce spadła we wrześniu do 7,1 proc.

Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 9,7 procent - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Jest ona niższa, niż wynikało to z wcześniejszych szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, który mówił o 9,9 procentach.
Posłuchaj
  • Dane GUS dotyczące spadku bezrobocia we wrześniu komentowali na antenie Polskiego Radia 24 goście audycji „Puls gospodarki”: Andrzej Halesiak, ekonomista z banku Pekao SA, Witold Michałek z Business Centre Club i Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Nieco spadło bezrobocie w Unii Europejskiej - relacja Magdaleny Skajewskiej z Brukseli (IAR)
Czytaj także

Jak informuje unijne biuro statystyczne wyrównana sezonowa stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła we wrześniu 10,8 proc., podczas gdy w sierpniu wynosiła 10,9 proc, a we wrześniu 2014 r. 11,5 proc. Eurostat podkreśla, że to najniższy odczyt w strefie euro od stycznia 2012 r.

W całej UE stopa bezrobocia we wrześniu br. wyniosła 9,3 proc., podczas gdy w sierpniu br. ukształtowała się na poziomie 9,4 proc., a rok wcześniej wynosiła 10,1 proc. W tym przypadku to najniższy odczyt od września 2009 r.

Najniższe bezrobocie w Niemczech

We wrześniu pracy nie miało ponad 22 i pół miliona Europejczyków - z czego ponad 17 milionów w krajach strefy euro.

Najniższy poziom bezrobocia odnotowano w Niemczech, gdzie bez pracy było 4,5 procent osób. Dobrze wypadły też Czechy i Malta. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, największy problem z zatrudnieniem miały Grecja i Hiszpania. W tym ostatnim kraju bez pracy było 21,6 procent obywateli.

Tydzień temu GUS podał, że stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce spadła we wrześniu br. do 9,7 proc. z 9,9 proc. w sierpniu br.

Rozbieżności w prezentowanych przez Eurostat i GUS danych biorą się z różnych metodologii mierzenia bezrobocia, jakie przyjęły te instytucje. GUS bowiem swoje obliczenia opiera na liczbie osób zarejestrowanych w urzędach pracy w danym miesiącu. Z kolei Eurostat jako osoby bezrobotne traktuje te, które nie są zatrudnione, ale mogą podjąć pracę w ciągu dwóch tygodni, a w ciągu ostatnich czterech tygodni podejmowały próby znalezienia zatrudnienia.

Na początku miesiąca szacunkowe dane z września podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Wynika z nich, że stopa bezrobocia spadła do 9,9 procent.

Dobra sytuacja na rynku pracy dzięki wzrostowi gospodarczemu

– Sytuacja na rynku pracy jest ewidentnie lepsza. Widać to po rosnącym zatrudnieniu, po spadającym bezrobociu, po wysokiej liczbie nowych ofert pracy i po rosnących płacach realnych – mówił z kolei agencji Newseria Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Banku.

Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Banku: utrzymanie wzrostu gospodarczego na poziomie 3,5–4 proc. może obniżyć bezrobocie do 9 proc.

Źródło: Newseria

Dobrą sytuację na rynku pracy zapewnia wzrost gospodarczy. Przy dynamice na poziomie 3,5–4 proc. rośnie popyt na pracę i powstają nowe miejsca pracy. Ekspert zaznacza jedna, że w kolejnych latach tempo wzrostu zatrudnienia ulegnie zmniejszeniu. Powodem jest wejście w okres recesji demograficznej i idący za tym spadek osób w wieku produkcyjnym.

– Jednocześnie więcej osób będzie przechodzić na emeryturę i będzie coraz mniej ludzi w wieku 15–25 lat, czyli ludzi, wśród których stopa bezrobocia jest najwyższa. Ta grupa dopiero wchodzi na rynek pracy i w naturalny sposób nie cieszy się wielkim popytem ze strony pracodawców. Takich ludzi będzie coraz mniej – przewidywał Ignacy Morawski. – Te dwa czynniki sprawią, że w Polsce malało będzie bezrobocie strukturalne, czyli takie, które nie powoduje żadnych napięć inflacyjnych i płacowych.

Główny ekonomista BIZ Banku oczekiwał, że przy dotychczasowym tempie wzrostu naszej gospodarki, bezrobocie podawane przez GUS zejdzie w okolice 9 proc.

– Jeżeli na świecie nie stanie się nic bardzo złego, nie dojdzie do wielkiej recesji w Chinach czy kolejnego epizodu kryzysu finansowego, nowej wojny z Rosją, to bezrobocie powinno być w kolejnych latach wyraźnie niższe, niż jest teraz – prognozował Morawski.

IAR/PAP/Newseria, awi