Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 05.11.2015

PROW 2014-2020: są pieniądze na premie za przekazanie małych gospodarstw

Duże rozdrobnienie gruntów sprawia, że w Polsce podejmowane są działania zmierzające do poprawy struktury agrarnej poprzez stwarzanie możliwości powiększania gospodarstw rolnych.
Posłuchaj
  • Rolnicy, którzy zdecydują się na trwałe przekazanie posiadanej ziemi na rzecz innego gospodarstwa, mogą otrzymać skumulowane płatności za pięć lat, powiększone o 20 proc. , wyjaśnia Franciszek Kadzik z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Środki na ten cel znalazły się również w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Oferta zawarta w działaniu o nazwie "Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa", jest skierowana do posiadaczy gruntów, którzy kwalifikują się, w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku, do systemu płatności dla małych gospodarstw rolnych.

Kto może otrzymać premię za przekazanie gruntów

Oferta dotyczy zatem rolników, których płatności obszarowe we wspomnianym czasie, nie przekraczały równowartości 1250 euro. Rolnicy, którzy zdecydują się na trwałe przekazanie posiadanej ziemi na rzecz innego gospodarstwa, mogą otrzymać skumulowane płatności za pięć lat, powiększone o 20 proc.

W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, na realizację tego przedsięwzięcia zaplanowano ponad 130 mln euro.

̶  Gdybyśmy przyjęli, że jedno gospodarstwo średnio otrzyma skumulowane płatności za pięć lat, w wysokości pięciu tysięcy euro, to wówczas tej pomocy wystarczyłoby dla około 26 tysięcy beneficjentów- wyjaśnia Franciszek Kadzik z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Co z przejmowanymi gruntami

Właściciel gospodarstwa przejmującego ziemię, musi docelowo utworzyć gospodarstwo o powierzchni, co najmniej średniej krajowej, w tych województwach, gdzie ta średnia jest nie większa niż średnia krajowa. Natomiast w tych województwach, w których ta średnia jest większa od średniej krajowej, to wówczas nowo utworzone, powiększone gospodarstwo rolne musi osiągnąć powierzchnię co najmniej średniej wojewódzkiej.

Na przykład w województwie zachodniopomorskim, gdzie średnia powierzchnia gospodarstwa wynosi 30 hektarów, ten rolnik, który przejmie gospodarstwo, musi osiągnąć co najmniej tę wielkość docelową gospodarstwa.

Przyjąłeś premię, wychodzisz z KRUS

Trzeba też pamiętać, że rolnik, który przekazał gospodarstwo w zamian za skumulowane płatności,   nie może już być ubezpieczony w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Nabór wniosków od osób zainteresowanych planowany jest w roku 2016. Rolnicy, którzy złożą wnioski powinni również w tym roku dokonać przekazania gruntów.

Dariusz Kwiatkowski

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Materiał opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.