Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 05.11.2015

Bankowcy pod presją: nowy podatek, wymogi kapitałowe, gwarancje, frankowicze

Bankowcy apelują do nowego rządu o rozsądek. Banki i tak czekają spore wydatki. Wymogi KNF, składki do BFG i nowy fundusz pomocowy. A do tej listy niedługo dopisany może zostać nowy podatek oraz koszty pomocy frankowiczom.
Posłuchaj
  • Wymogi KNF, składki do BFG i nowy fundusz pomocowy. A do tej listy niedługo dopisany może zostać nowy podatek oraz koszty pomocy frankowiczom. Tak o sytuacji banków mówi w Polskim Radiu 24 Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich./Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

─ W sektorze bankowym czuć nastrój wyczekiwania przyznaje Mieczysław Groszek. Wiceprezes Związku Banków Polskich wciąż ma jednak nadzieję, że nowy rząd nie wprowadzi zapowiadanego w kampanii wyborczej podatku bankowego.

─ Szkoda, że zaczyna się od czegoś co dla sektora bankowego będzie utrudnieniem działalności, niż ułatwieniem. A tylko w warunkach rozwoju można spełnić obietnice socjalne, czy te jeszcze dalej idące zaspokajające ambicje kraju - mówi gość Polskiego Radia 24. Zdaniem bankowców nowa danina zdusi akcję kredytową i doprowadzi do podwyżek opłat. 

Czytaj więcej
Paweł Szałamacha 1200.jpg
Paweł Szałamacha: jesteśmy zwolennikiami prowadzenia banków jak dobrze przycięty żywopłot



Obciążenia banków rosną nawet bez specjalnych podatków

Nawet bez nowego podatku sektor czekają duże wydatki. Za kilka tygodni wchodzi w życie ustawa gwarantująca pomoc osobom zadłużonym, które mają problemy w spłacie zobowiązań. Instytucje finansowe na specjalny fundusz muszę wydać z kieszeni 600 mln zł. Gdyby środków brakowało, banki będą musiały je dorzucić.

Do tego dochodzi decyzja Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie wymogów kapitałowych. Właściciele banków, które udzieliły najwięcej kredytów frankowych, muszą znaleźć dodatkowe 9 miliardów złotych.

Pojawią się też dodatkowe opłaty na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. I nie chodzi tylko o koszty ratowania SKOK-ów. Za kilka tygodni w życie wejdzie nowelizacja ustawy o BFG wprowadzająca do polskiego prawa zapisy unijnej dyrektywy dotyczącej uporządkowanej likwidacji banków.

Nowy podatek i pomoc dla frankowiczów

Do tej listy całkiem niedługo dopisany może zostać nowy podatek płacony przez instytucje finansowe. Do budżetu miałoby z niego trafiać nawet 6 mld zł rocznie. Ten dokument przygotowuje rząd.

Czytaj więcej
wykres free 1200.jpg
Podatek od transakcji finansowych? Zabije giełdę i małe spółki



Z kolei w kancelarii Andrzeja Dudy powstaje nowa odsłona ustawy, która ma rozwiązać problem frankowiczów. Poprzedni dokument utknął w sejmie. Nowy ma być zdecydowanie hojniejszy. Całe koszty przewalutowania miałyby wziąć na siebie banki.

Prof. Gliński obroni banki?

─ Wprowadzane zmiany nie będą neutralne względem sektora - przypomina Mieczysław Groszek. Należy zastosować kompleksowe podejście. Trzeba policzyć nie tylko przychody, ale też konsekwencje dla gospodarki, zaznacza.
Bankowcy liczą na byłego kandydata technicznego na premiera Prawa i Sprawiedliwości. - Prof. Piotr Gliński jest głosem rozsądku. Widzi szerzej pewne sprawy - podkreśla wiceprezes ZBP. I odnosi się do słów prezesa NBP Marka Belki o konieczności odbudowy reputacji przez sektor.

─ Banki odbudowują swoją reputację - mówi Mieczysław Groszek. - Ale część zepsutej reputacji to nie jest nasza wina. Bo jeżeli w kampanii wyborczej m.in. PiS budował część swojej narracji ekonomicznej na tym, że banki nie płacą podatków i trzeba wprowadzić dodatkowy podatek. Przecież to jest nieprawda. To jest bzdura - oburza się. Wiceszef branżowego Związku przypomina, że instytucje finansowe płacą w Polsce wysokie podatki.

Nowoczesna na otarcie łez

Wiceprezesa ZBP cieszy, że do sejmu dostała się formacja stworzona przez Ryszarda Petru. Mieczysław Groszek wyraźnie zaznacza, że nie jest to partia banków.─ Bardzo się cieszę, że tego typu idee znalazły poparcie w społeczeństwie. I to w szerokim przekroju – podkreśla.

Krzysztof Rzyman