Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 10.11.2015

PROW 2014-2020: 718 mln euro na wsparcie młodych rolników

Ludność Unii Europejskiej starzeje się w szybkim tempie. Ten proces jest szczególnie widoczny wśród czynnych zawodowo farmerów unijnych, którzy z trudem znajdują następców. Dlatego jedna z form wsparcia oferowanego wsi dotyczy młodych rolników. Korzystają z niego również polscy producenci rolni w wieku do lat czterdziestu.
Posłuchaj
  • O wsparciu dla młodych rolników mówił w „Porannych rozmaitościach” radiowej jedynki Franciszek Kadzik z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

- Ich liczba w Polsce jest większa od średniej unijnej. Wynosi 15 proc., podczas gdy w Unii to 7,5 proc. - wyjaśnia Franciszek Kadzik z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jeśli wziąć pod uwagę cały okres od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w  2004 roku do dziś, to na premie dla młodych  rolników wydano ponad 1 miliard  630 milionów euro. Z  dofinansowania skorzystało ponad 51,5 tysiąca beneficjentów.

Kto może starać się o przyznanie premii?

W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 przewidziano na ten cel  kwotę 718 mln euro. Wystarczy ona dla prawie 30 tysięcy młodych rolników.

Z premii może skorzystać osoba, która w dniu składania wniosku ma nie więcej niż  czterdzieści lat, posiada kwalifikacje zawodowe lub uzupełni wykształcenie w okresie 36 miesięcy od przyznania pomocy, nabyła gospodarstwo rolne w części lub w całości i w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy od  dnia złożenia wniosku, przedłoży biznesplan i zobowiąże się do jego realizacji w okresie maksymalnie trzech lat.

Na dofinansowanie może liczyć młody rolnik, który nabędzie gospodarstwo, albo już je posiada o wielkości ekonomicznej co najmniej 13 tysięcy euro, lecz nie większej niż 150 tysięcy euro, a także zapewni w biznesplanie, że uzyska  wzrost wielkości ekonomicznej tego gospodarstwa przynajmniej o 10 proc. w stosunku do wielkości  wyjściowej. Będzie również prowadzić ewidencję przychodów i rozchodów i co bardzo ważne wydatkuje przynajmniej 70 proc. kwoty pomocy na środki trwałe, w tym wyłącznie na nowe maszyny, urządzenia oraz wyposażenie.

Pomoc do 100 tys. zł

Kwota pomocy wynosi 100 tysięcy złotych i będzie wypłacana w dwóch ratach: pierwsza rata w wysokości 80 proc., na wniosek o płatność, który należy złożyć w terminie nie późniejszym niż 9 miesięcy od otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy. Wówczas rolnik musi nabyć gospodarstwo i spełnić pozostałe warunki, aby móc złożyć wniosek o wsparcie.

Rozpoczęcie urządzania gospodarstwa rolnego ma miejsce również wtedy, gdy młody rolnik posiada minimum jeden hektar gruntów. Wymagane jest, aby młodzi rolnicy posiadali docelowo gospodarstwa o powierzchni co najmniej średniej  krajowej, tam gdzie średnia wojewódzka jest nie mniejsza od średniej krajowej, albo o powierzchni  co najmniej średniej  wojewódzkiej.

Niezbędną część gospodarstwa rolnik może nabyć w okresie po otrzymaniu decyzji, przed złożeniem wniosku o płatność. Średnia krajowa powierzchni  gospodarstwa  za 2015 rok wynosi 10,49 hektara.

Pierwszy nabór wniosków już odbył się w tym roku, w dniach od 20 sierpnia do 16 września. Złożono 3 tysiące 335 wniosków.

Przewiduje się, że kolejny nabór będzie przeprowadzony w pierwszym kwartale  2016 roku.

Dariusz Kwiatkowski

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Materiał opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.